Chaos w TVP. Likwidator wydał oświadczenie
Była rada nadzorcza TVP zwołała na piątek posiedzenie. Na ten ruch zareagował likwidator Telewizji Polskiej, który wydał oświadczenie. "Spotkanie byłych członków Rady Nadzorczej i zaproszonych gości nie jest posiedzeniem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji" - napisano.
Na piątek 12 stycznia zaplanowano spotkanie byłej rady nadzorczej Telewizji Polskiej kierowanej przez Macieja Łopińskiego. Do spotkania miało dojść w siedzibie TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie.
Likwidator TVP Daniel Gorgosz wydał w tej sprawie oświadczenie. Przekonuje, że rada nadzorcza z Łopińskim została odwołana 19 grudnia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i mianowana została nowa, w której skład weszli Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska.
"W ślad za oświadczeniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz aktualnej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA w likwidacji z dnia 11 stycznia 2024 r., likwidator Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji przypomina, że jedynie prawomocny wyrok sądu stwierdzający nieważność lub uchylający powyższą uchwałę stanowiłby podstawę prawną do zakwestionowania skuteczności i legalności powyższych zmian w składzie Rady Nadzorczej" - napisano.
Gorgosz podkreśla, że zaplanowane przez Łopińskiego spotkanie "nie jest posiedzeniem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji" i nie dojdzie do niego w budynku telewizji przy ulicy Woronicza w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Widzowie o wysokich zarobkach w TVP. "Za propagandę się płaci"
"Jednocześnie, likwidator TVP S.A. w likwidacji zgodnie z dotychczasowymi komunikatami, przypomina, że parlamentarzyści, którzy chcą wykonywać swój mandat posła lub senatora, mogą spotkać się z przedstawicielami władz TVP S.A. w likwidacji w dedykowanym do tego celu pomieszczeniu w budynku B. Natomiast przedstawiciele organów publicznych, którzy chcieliby wykonywać swoje uprawnienia związane ze sprawami telewizji publicznej, proszeni są o kontakt z likwidatorem TVP S.A. w likwidacji na piśmie, w standardowym trybie służbowym" - podkreślono.
Łopiński: rada się odbędzie
W piątek Łopiński przekonywał, że była rada nadzorcza wejdzie do budynku TVP. - Legalne władze TVP wejdą do siedziby przy ulicy Woronicza i w sali posiedzeń rady nadzorczej ta rada się odbędzie - mówił.
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański z kolei stwierdził, że jeśli wejście do budynku TVP zostanie zablokowane, wówczas Łopiński z innymi członkami dawnej rady może odbyć spotkanie w siedzibie RMN.
Po konferencji członkowie dawnej rady próbowali wejść do budynku TVP, jednak nie udało im się. Odczytano im jedynie informację, że Maciej Łopiński nie jest szefem rady nadzorczej telewizji.
Zmiany w mediach publicznych
19 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarządy oraz rady nadzorcze spółek TVP, Polskiego Radia i PAP i powołał w ich miejsca nowe. Pod koniec grudnia zdecydował jednak o wprowadzeniu spółek w stan likwidacji.
W środę sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej TVP do KRS. Tym samym przepadł pierwszy plan ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicz ws. reform telewizji publicznej.
Należy podkreślić, że decyzja ta jest wsteczna w związku z obecnym stanem mediów publicznych. Pod koniec grudnia minister kultury wprowadził spółki TVP, PR i PAP w stan likwidacji.
Jednocześnie, wyrok sądu rejestrowego nie jest jeszcze prawomocny. Likwidator TVP w swoim piśmie wskazuje, że dopiero prawomocny wyrok może podważyć nową radę.
Czytaj więcej: