GSF już na wodach międzynarodowych. Kieruje się do Strefy Gazy
Global Sumud Flotilla (GSF), z pomocą humanitarną i aktywistami propalestyńskimi, wznowiła rejs do Strefy Gazy. Poseł KO Franciszek Sterczewski potwierdził, że jednostki znajdują się już na wodach międzynarodowych.
Global Sumud Flotilla, międzynarodowa inicjatywa cywilna, po przerwie spowodowanej atakiem dronów, ponownie kieruje się w stronę Strefy Gazy. Na pokładzie znajdują się m.in. poseł KO Franciszek Sterczewski, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omar Faris oraz dziennikarka Ewa Jasiewicz.
Flotylla, składająca się z kilkudziesięciu jednostek, została wcześniej zatrzymana po ataku dronów, w wyniku którego uszkodzone zostały statki włoskie, angielskie i polskie.
Będziemy strzelać do dronów? "To nie politycy decydują"
"Po dwóch dniach spędzonych na wodach greckich w celu dokonania napraw i uzupełnienia zapasów, Globalna Flotylla Sumud wypływa ponownie w morze. Z greckimi statkami u boku, jesteśmy w komplecie i wspólnie zmierzamy w kierunku Gazy" - napisała Global Sumud Flotilla.
Kto płynie z pomocą humanitarną do Gazy?
Wśród uczestników rejsu są aktywiści z ponad 40 krajów, w tym przedstawiciele polskich organizacji. Poseł KO Franciszek Sterczewski potwierdził na platformie X: "Noc na szczęście minęła spokojnie. Melduję, że jesteśmy już na wodach międzynarodowych. Płyniemy dalej by przełamać nielegalną blokadę i udzielić pomocy humanitarnej wszystkim zamkniętym w Gazie" - napisał w niedzielę.
Celem akcji jest przełamanie izraelskiej blokady i dostarczenie pomocy humanitarnej Palestyńczykom. Organizatorzy podkreślają, że sytuacja w Strefie Gazy stale się pogarsza, a ilość przepuszczanej pomocy jest niewystarczająca.
Czytaj też:
źródło: PAP