Plan Sienkiewicza upada. Sąd odrzuca jeszcze jeden wniosek
Warszawski sąd odrzucił wniosek o wpisanie do KRS nowych władz Polskiego Radia. W grudniu powołał je minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Wcześniej podobna decyzja zapadła wobec nowego zarządu i rady nadzorczej Telewizji Polskiej.
Decyzję w sprawie Polskiego Radia sąd podjął już w czwartek. Odrzucił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego nowego zarządu spółki. Zdaniem referendarza, pominięcie w procedurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest niezgodne z konstytucją.
"Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia. Ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego" - czytamy w uzasadnieniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Referendarz sądowy powołał się też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. Uznano wtedy, że odsunięcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od powoływania władz TVP i Polskiego Radia jest niekonstytucyjne.
Pierwotny plan upada
Oznacza to, że pierwotny plan ministra kultury na przejęcie mediów upada. Jednak Sienkiewicz już wcześniej wycofał się z tej drogi i postawił media publiczne w stan likwidacji. Decyzja ta spowodowana była prezydenckim wetem ustawy okołobudżetowej, w której uwzględnione były m.in. środki na finansowanie TVP, PAP i Polskiego Radia. I tej decyzji, o stanie likwidacji, sąd nie podważa.
"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." - napisał w oświadczeniu opublikowanym na portalu X minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Sienkiewicz dodał, że decyzja o likwidacji spółek może zostać w każdej chwili cofnięta. Równocześnie powoływał kolejnych likwidatorów, mających zajmować się procesem.
Zamieszanie w mediach publicznych
19 grudnia 2023 roku minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów i rady nadzorcze TVP, PAP i Polskiego Radia, a na ich miejsce powołał nowe.
W uzasadnieniu decyzji Sienkiewicz powoływał się na podjętą uchwałę Sejmu i uprawnienia Skarbu Państwa, jako jedynego akcjonariusza spółek medialnych.
"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" - podkreślono w oświadczeniu MKiDN.