Ceny owoców i warzyw szaleją. Dlaczego jest tak drogo?

Ceny świeżych owoców i warzyw wystrzeliły w górę. Coraz drożej jest zarówno na lokalnych bazarkach, jak i w sklepach największych sieci handlowych. Po papryce, drożyzna dopadła ogórki, cebulę, pomidory i owoce cytrusowe. Skąd wzrost cen? Winna jest nie tylko inflacja.

Ceny owoców i warzyw rosną. Co powoduje drożyznę?
Ceny owoców i warzyw rosną. Co powoduje drożyznę?
Źródło zdjęć: © Unsplash | nrd

W ostatnim czasie zdziwienie klientów wywołały ceny papryki, za której kilogram trzeba było zapłacić nawet 39 złotych. Systematycznie drożeją również pozostałe artykuły życia codziennego. Rekordowy poziom osiągnęły m.in. ceny owoców i warzyw.

Wysokie ceny owoców i warzyw. Co podrożało najbardziej?

Na przełomie lutego i marca informowaliśmy o wysokich cenach papryki. Ta podrożała m.in. przez niekorzystne warunki pogodowe, które sprawiły, że wiele plonów nie zdążyło dojrzeć na czas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja poza kontrolą. "Drożyzna rozlała się na całą gospodarkę"

W ostatnim czasie zauważalny jest również wzrost cen pomidorów. Do ich uprawy najczęściej są wykorzystywane ogrzewane szklarnie. Jak tłumaczy w rozmowie z polsatnews.pl importer warzyw i owoców Krzysztof Małek, większość producentów nie zdecydowała się na hodowlę pomidorów, ze względu na koszty energii i ogrzewania. -Tylko odważni na to poszli - podkreśla. Z analizy cen w najpopularniejszych sieciach handlowych wynika, że cena niewielkich pomidorków koktajlowych osiąga nawet 35 zł/kg. Nieco tańsze są pomidory malinowe. Ich cena waha się w okolicach 15-20 zł za kilogram.

Ceny owoców i warzyw 2023. Droga cebula i ogórki

Klienci zauważają również wzrost ceny cebuli oraz ogórków. Pierwsze z warzyw osiągnęło rekordową cenę nawet 9 zł za kilogram. To nawet cztery razy drożej niż przed rokiem. Jak w rozmowie z reporterką Polsat News wyjaśnia ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach Maciej Kmera, to wina słabych zbiorów u czołowych eksporterów. - W ubiegłym roku były duże problemy z produkcją w Europie Zachodniej. Były mniejsze zbiory o 30-40 proc. w Beneluksie, Francji, Hiszpanii. - tłumaczy.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Więcej trzeba również zapłacić za ogórki. W przypadku warzyw gruntowych, kilogram kosztuje średnio 15 złotych. Droższe są tzw. ogórki długie, najczęściej sprzedawane na sztuki. Średni poziom ich cen waha się w okolicach 6-7 zł/szt.

Drożeją również owoce. Kiedy będzie taniej?

Droższe są także owoce, głównie te egzotyczne. Jak informuje wyborcza.biz.pl, cena niektórych odmian grapefruitów dochodzi do 30 zł/kg. Drogie są również banany - w popularnych sklepach osiągają one cenę nawet 8-9 zł/kg. Kilogram pomarańczy to koszt rzędu 7 złotych, średni koszt kilograma cytryn jest o złotówkę wyższy.

Jak zgodnie twierdzą producenci, ceny niektórych produktów sezonowych mogą spaść na wiosnę oraz latem. Wówczas w sprzedaży pojawią się również krajowe owoce i warzywa. Wiele jednak zależy od pogody, poziomu inflacji oraz ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)