Ceny owoców i warzyw szaleją. Dlaczego jest tak drogo?

Ceny świeżych owoców i warzyw wystrzeliły w górę. Coraz drożej jest zarówno na lokalnych bazarkach, jak i w sklepach największych sieci handlowych. Po papryce, drożyzna dopadła ogórki, cebulę, pomidory i owoce cytrusowe. Skąd wzrost cen? Winna jest nie tylko inflacja.

Ceny owoców i warzyw rosną. Co powoduje drożyznę?
Ceny owoców i warzyw rosną. Co powoduje drożyznę?
Źródło zdjęć: © Unsplash | nrd

06.03.2023 10:45

W ostatnim czasie zdziwienie klientów wywołały ceny papryki, za której kilogram trzeba było zapłacić nawet 39 złotych. Systematycznie drożeją również pozostałe artykuły życia codziennego. Rekordowy poziom osiągnęły m.in. ceny owoców i warzyw.

Wysokie ceny owoców i warzyw. Co podrożało najbardziej?

Na przełomie lutego i marca informowaliśmy o wysokich cenach papryki. Ta podrożała m.in. przez niekorzystne warunki pogodowe, które sprawiły, że wiele plonów nie zdążyło dojrzeć na czas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ostatnim czasie zauważalny jest również wzrost cen pomidorów. Do ich uprawy najczęściej są wykorzystywane ogrzewane szklarnie. Jak tłumaczy w rozmowie z polsatnews.pl importer warzyw i owoców Krzysztof Małek, większość producentów nie zdecydowała się na hodowlę pomidorów, ze względu na koszty energii i ogrzewania. -Tylko odważni na to poszli - podkreśla. Z analizy cen w najpopularniejszych sieciach handlowych wynika, że cena niewielkich pomidorków koktajlowych osiąga nawet 35 zł/kg. Nieco tańsze są pomidory malinowe. Ich cena waha się w okolicach 15-20 zł za kilogram.

Ceny owoców i warzyw 2023. Droga cebula i ogórki

Klienci zauważają również wzrost ceny cebuli oraz ogórków. Pierwsze z warzyw osiągnęło rekordową cenę nawet 9 zł za kilogram. To nawet cztery razy drożej niż przed rokiem. Jak w rozmowie z reporterką Polsat News wyjaśnia ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach Maciej Kmera, to wina słabych zbiorów u czołowych eksporterów. - W ubiegłym roku były duże problemy z produkcją w Europie Zachodniej. Były mniejsze zbiory o 30-40 proc. w Beneluksie, Francji, Hiszpanii. - tłumaczy.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Więcej trzeba również zapłacić za ogórki. W przypadku warzyw gruntowych, kilogram kosztuje średnio 15 złotych. Droższe są tzw. ogórki długie, najczęściej sprzedawane na sztuki. Średni poziom ich cen waha się w okolicach 6-7 zł/szt.

Drożeją również owoce. Kiedy będzie taniej?

Droższe są także owoce, głównie te egzotyczne. Jak informuje wyborcza.biz.pl, cena niektórych odmian grapefruitów dochodzi do 30 zł/kg. Drogie są również banany - w popularnych sklepach osiągają one cenę nawet 8-9 zł/kg. Kilogram pomarańczy to koszt rzędu 7 złotych, średni koszt kilograma cytryn jest o złotówkę wyższy.

Jak zgodnie twierdzą producenci, ceny niektórych produktów sezonowych mogą spaść na wiosnę oraz latem. Wówczas w sprzedaży pojawią się również krajowe owoce i warzywa. Wiele jednak zależy od pogody, poziomu inflacji oraz ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)