Ceny grzybów w październiku zaskakują. Ile trzeba zapłacić za kilogram?

Jesień to okres wzmożonych zbiorów w polskich lasach. W tym czasie przypada szczyt sezonu występowania wielu owocników. Ci, którzy nie lubią lub nie mogą samodzielnie udać się na zbiory, najczęściej poszukują grzybów na targowiskach i u prywatnych zbieraczy. Ile za świeże grzyby trzeba zapłacić w październiku? Po wrześniowej posusze w lasach wreszcie panuje urodzaj.

Ceny grzybów w październiku. Ile trzeba zapłacić za kilogram borowików, maślaków lub kurek?
Ceny grzybów w październiku. Ile trzeba zapłacić za kilogram borowików, maślaków lub kurek?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Chłód i deszcz, które panowały niemal przez cały wrzesień, spowodowały "klęskę nieurodzaju" u grzybiarzy. Owocników było niewiele, co automatycznie przełożyło się na cenę grzybów. W październiku sytuacja na szczęście uległa poprawie. Potwierdzają to doniesienia grzybiarzy zebrane na stronie grzyby.pl.

Cena grzybów. Październik ze spadkiem

We wrześniu za kilogram popularnych gatunków świeżych grzybów trzeba było zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. To spora zmiana w porównaniu do początku sezonu, w którym cena grzybów utrzymywała się na poziomie 20-40 złotych. Winna była pogoda - wiele deszczowych i chłodnych dni, które nie sprzyjały wzrostowi owocników.

Wraz z nadejściem październikowego ciepła, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Lasy zaroiły się od grzybów - w tym borowików, podgrzybków i ostatnich kurek. Dzięki urodzajowi spadła cena grzybów oferowanych na targowiskach i w Internecie. Pojawiły się także pierwsze oferty z tegorocznymi grzybami suszonymi.

Ile kosztują grzyby w październiku 2022? Najpopularniejsze gatunki tanieją

Zgłoszenia grzybiarzy wskazują, że w polskich lasach najpopularniejszym występującym gatunkiem są borowiki, prawdziwki, maślaki i wciąż, pomimo końcówki sezonu, kurki. Takich grzybów nie brakuje także na targach i u prywatnych zbieraczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyglądają średnie ceny grzybów w październiku?

  • Za kilogram prawdziwków trzeba zapłacić od 25 do nawet 40 złotych na jednym z kieleckich targów. Nieco taniej można je kupić u grzybiarzy oferujących swoje zbiory w Internecie. Tutaj cena kilograma świeżych borowików zaczyna się już od 20 złotych.
  • Za opakowanie rydzów trzeba zapłacić około 8 złotych, jednak należy pamiętać, że mieści się tam około 400 gramów grzybów. Świeże rydze na popularnych serwisach aukcyjnych kosztują średnio około 20 złotych. Koszt ten może jednak różnić się, w zależności od regionu i wielkości owocników.
  • Październik to także okres występowania kani. Te, są często sprzedawane na sztuki. Ich cena w Polsce kształtuje się podobnie - jedna kania to koszt złotówki lub dwóch złotych. Prywatni zbieracze dość rzadko oferują sprzedaż kani - na popularnych serwisach z ogłoszeniami można znaleźć je w cenie kilku złotych za sztukę.
  • Kurki na targach kosztują znacznie więcej. Październik to końcówka sezonu ich występowania, stąd cena tych grzybów rośnie. Kurki w wielu regionach Polski są sprzedawane nawet po 80 złotych za kilogram. W Internecie liczba ofert również spadła. Prywatni zbieracze sprzedają kurki w październiki za około 60-70 zł/kg.
  • Cena maślaków na targach w październiku, po wrześniowych podwyżkach znów spadła. Średnio za kilogram tych grzybów trzeba zapłacić około 30 złotych. W zależności od regionu ich cena może ulec wahaniom. Oferty prywatnych zbieraczy zaczynają się od 20 złotych za kilogram, jednak można znaleźć oferty dochodzące do dwukrotności tej ceny.

Dużo tańsze są mieszanki grzybów. W Internecie trzeba za nie zapłacić około 20 złotych. Cena ta może być bardzo zmienna - w zależności od wielkości owocników i występujących w miksie gatunków.

Cena grzybów suszonych. Październik

Na targach i u grzybiarzy można znaleźć oferty tegorocznych grzybów suszonych. W ich przypadku kilogram owocników może kosztować nawet kilkaset złotych. Warto pamiętać jednak, że grzyby podczas suszenia tracą sporo wody, przez co stają się lekkie. Przeliczając ich cenę na ilość owocników potrzebnych do uzyskania kilograma suszonych grzybów, kształtuje się ona podobnie jak w przypadku świeżych okazów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)