Trwa ładowanie...
d1bdq44

CBOS: partie wabią Polaków programem


Program, wspólnota interesów, walory przywódców, wiara we wrażliwość socjalną, nadzieja na zmiany - to najczęściej podawane przez respondentów Centrum Badania Opinii Społecznej motywy głosowania na partie polityczne.

d1bdq44
d1bdq44

Najwięcej ankietowanych - 22% - na pytanie dlaczego wybierają tę, a nie inną partię stwierdziło - odpowiada mi ich program.

Reprezentują moje interesy, popieram swoich - odpowiedziało 15%; 12% kieruje się w głosowaniu wykształceniem, profesjonalizmem, rozsądkiem oraz kulturą polityczną przywódców i działaczy. Tyle samo kieruje się argumentem socjalnym - bo rozumieją ludzi, troszczą się o nich.

11% respondentów liczy na zmianę na lepsze. Co dziesiątemu odpowiadają poglądy wybieranej partii.

Inne motywy to wierność danemu ugrupowaniu (9%), polityczne rozczarowanie AWS, "Solidarnością" i rządami prawicy (8%), wiara w uczciwość (7%), nostalgia za rządami SLD-PSL lub za PRL (5%).

d1bdq44

Co czwarty zwolennik SLD-UP jako przyczynę wyboru tej koalicji najczęściej podaje program. Zdaniem 18% ankietowanych, partie te są wrażliwe na los ludzi, którzy nie radzą sobie w dzisiejszych czasach. 15% obecnych wyborców SLD-UP deklaruje, że zagłosuje na tę koalicję, ponieważ zawiodło się na rządach AWS, "S" i prawicy.

Dalej wymieniane powody wyboru to przekonanie o zaletach polityków tej opcji, nostalgia za rządami SLD-PSL, a także pragmatyzm - mają wyrobionych polityków, którzy już się nakradli i mogą normalnie rządzić.

Argument, który przekonuje dwie trzecie zwolenników PSL, to przeświadczenie, że reprezentuje ono interesy rolników. Wyborcy tej partii mówili też o potrzebie reprezentacji rolników w Sejmie, zagrożeniu perspektywą integracji europejskiej. Rzadko wymieniali program i przymioty przywódców. (and)

d1bdq44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bdq44
Więcej tematów