Trwa ładowanie...
d3w8vnu

CBOS: 48% Polaków uważa, że nie powinniśmy przeprosić za Jedwabne

48% Polaków uważa, że Polacy nie powinni przepraszać narodu żydowskiego za zbrodnię w Jedwabnem; przeciwnego zdania jest 30%. Co trzeci badany przypisuje sprawstwo mordu wyłącznie Niemcom - wynika z sondażu CBOS. O wydarzeniu tym słyszało 83% badanych.

d3w8vnu

Wśród osób, które uważają, że Polacy powinni przeprosić za Jedwabne, 8% udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie", a 22%, że "raczej". O tym, że zdecydowanie nie należy przepraszać przekonanych jest 27% badanych, a "raczej nie" - 21%. Ponad jedna piąta badanych (22%) nie miała zdania na temat tego, czy Polacy powinni przeprosić naród żydowski za zbrodnię.

Ponad połowa (53%) badanych nie podpisałaby listu wyrażającego żal i przeprosiny. Gotowość taką wyraża 34% badanych, a 13% nie ma na ten temat zdania.

26% ogółu badanych uważa, że wyrażenia bólu i przeproszenia narodu żydowskiego w imieniu Polaków powinien dokonać prezydent, 16% - że Kościół, 15% - premier, 12% - parlament, a 3% - że ktoś inny (np. wszyscy Polacy, potomkowie sprawców, mieszkańcy Jedwabnego, wszyscy wierzący w Boga).

10 lipca 1941 r. Polacy z Jedwabnego i okolic brali udział w spaleniu ok. 1600 Żydów. Nie jest wyjaśniona rola niemieckich okupantów w tej zbrodni. Okoliczności mordu bada Instytut Pamięci Narodowej. (aso)

d3w8vnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w8vnu
Więcej tematów