PolskaByła minister sprawiedliwości wystąpi do min. Ziobry by dalej mogła pełnić urząd sędziego

Była minister sprawiedliwości wystąpi do min. Ziobry by dalej mogła pełnić urząd sędziego

Była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik zapowiedziała, że wystąpi do obecnego szefa tego resortu Zbigniewa Ziobry o to, by mogła w dalszym ciągu pełnić urząd sędziego. Jej wniosek będzie miał związek z wejściem - od 1 października - ustawy, która obniża wiek emerytalny.

Była minister sprawiedliwości wystąpi do min. Ziobry by dalej mogła pełnić urząd sędziego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Barbara Piwnik (w latach 2001-2002 minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera)
była gościem w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Została tam zapytana o czwartkowe doniesienia "Faktu", jakoby miała - z woli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zostać nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Obecnie Krajową Radą Sądownictwa kieruje sędzia Dariusz Zawistowski.

- Myślę, że akurat pan prezes (Kaczyński) ma w tej chwili więcej spraw na głowie, niż obsadę jeszcze nie wybranej Krajowej Rady Sądownictwa - odpowiedziała Piwnik. Dopytywana, czy ktoś jej "sygnalizował, że prezes potrzebowałby Barbary Piwnik w KRS", sędzia odparła: - są pewne rzeczy, o których się publicznie nie rozmawia. A o plotkach dyskutować, myślę że szkoda czasu - dodała.
Poinformowała przy okazji, że w najbliższy poniedziałek, 2 października, czyli dzień po wejściu w życie zmian, które obniżają wiek emerytalny, wystąpi do ministra sprawiedliwości o to, by mogła dalej pełnić urząd sędziego. - Zgodnie ze zmianami, jakie nastąpiły w prawie, ja już jestem prawie w stanie spoczynku. I nie wiem co zrobi minister. Zobaczymy - dodała Piwnik. Zażartowała też, że jeśli nie będzie sędzią, nie będzie mogła być przewodniczącą KRS.

Urodzona w 1955 roku Barbara Piwnik orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

1 października wchodzi w życie ustawa, która obniża wiek emerytalny - z obecnych 67 lat dla kobiet i mężczyzn - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zmienia przy okazji art. 69 Prawa o ustroju sądów powszechnych.

W nowym brzmieniu przepis ten będzie stanowił m.in., że "sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 60 roku życia w przypadku kobiety, a z dniem ukończenia 65 roku życia w przypadku mężczyzny, chyba że - nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na dwanaście miesięcy przed ukończeniem tego wieku - oświadczy Ministrowi Sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie".

Minister sprawiedliwości może - zgodnie z art. 69 Prawa o ustroju sądów powszechnych - wyrazić zgodę "na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego, mając na względzie racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego oraz potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów".

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa wciąż nie są przesądzone. Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda zawetował przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o KRS. We wtorek przekazał natomiast do Sejmu własny projekt w tej sprawie. Przewiduje on, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie).

Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. pełnoletnich obywateli korzystających z pełni praw publicznych oraz grupa co najmniej 25 sędziów, bez sędziów w stanie spoczynku. Każda grupa mogłaby przedstawić wyłącznie jednego kandydata.

Sejm miałby wybierać 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję. Jeśli Sejm nie wybrałby ich w ten sposób w 90 dni od ogłoszenia marszałka, każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Za wybranych uznawano by tych, którzy dostali największą liczbę głosów.

Źródło artykułu:PAP
sądustawawiek emerytalny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)