Trwa ładowanie...
d21cf1q
włochy
31-10-2006 10:40

Butelka z... kukurydzy

We Włoszech została zaprezentowana w pełni ekologiczna butelka zrobiona z ...kukurydzy. Wyglądająca jak plastikowa butelka jest wytworzona z polimerów uzyskanych z kukurydzy. Powszechnie występujące plastikowe butelki produkowane są z polimerów ropy naftowej.

d21cf1q

Zasadnicza różnica w tym, że kukurydzianej butelki można używać tylko przez pół roku. Później samoczynnie rozkłada się. Butelki i torby z plastiku nie rozkładają się nigdy. Przez wieki zanieczyszczają środowisko. A podczas ich palenia wydzielają trujący dym.

W 2010 roku w Unii Europejskiej wchodzi dyrektywa zabraniająca używania syntetycznych opakowań, które nie rozkładają się samoistnie. Dyrektywa nakazuje, by dopuszczone rodzaje opakowań nie zostawiały po sobie trujących substancji.

We Włoszech rocznie trafia do śmieci 8 miliardów plastikowych butelek. Na wyprodukowanie butelki z biopolimerów potrzeba 6 i pół deka kukurydzy. Dla wytworzenia tradycyjnej plastikowej butelki potrzeba prawie 3 deka nafty.

Wynalazcy butelki z kukurydzy przekonują że zastosowanie ich produktu pozwoliłoby zaoszczędzić ogromne ilości ropy naftowej. Ponadto spalanie plastikowych butelek powoduje, że rocznie we Włoszech do atmosfery trafia 320 tysięcy ton dwutlenku węgla.

d21cf1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21cf1q
Więcej tematów