Trwa ładowanie...
diceh26

Burza wokół sądów. Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ

Ciąg dalszy burzy wokół sądów. Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmowa dotyczyła "niedopuszczalnej" - zdaniem przedstawicieli resortu - wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Prawda dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ.
Marek Prawda dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wezwany do MSZ. (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
diceh26

- KE zastrzega sobie prawo stosowania tych narzędzi, które ma, aby zapewnić ochronę sędziów przed wpływami politycznymi - oświadczył po spotkaniu w MSZ Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Warszawie.

- Komisja Europejska, co nie jest żadną tajemnicą, jest ogromnie zaniepokojona, tym wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności. KE jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia jakie wynikają dla sędziów - dodał.

Przedstawiciel KE w Warszawie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W relacjach dyplomatycznych takie wezwanie oznacza ostry spór. Chodziło o wypowiedzi Christiana Wiganda, rzecznika Komisji Europejskiej. W piątek Christian Wigand oświadczył, że "Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona stanem praworządności w Polsce, szczególnie ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o sądach".

diceh26

Spotkanie w MSZ trwało około pół godziny. Tuż po nim, Marek Prawda oświadczył dziennikarzom, że urzędnik KE użył właściwych słów. Nie wyszedł poza słownictwo pojawiające się we wcześniejszych komunikatach.

KE recenzuje zmiany w sądownictwie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie szczędzą słów krytyki w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących sędziów i uchwalenia tzw "ustawy represyjnej". - Komisja nie zawaha się, by w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania w tej sprawie - dodał.

diceh26

Urzędnik UE przypomniał, że wcześniej wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw praworządności Viera Jourova apelowała o wstrzymanie prac nad przepisami, które pozwolą na dyscyplinowanie sędziów.

Co ważne w tym sporze, Wigand dodał, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce. Przypomnijmy, że zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, że część nowo powołanych sędziów powinna powstrzymać się od orzekania. Chodziło o sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

MSZ reaguje. To podwójne standardy

Tuż po spotkaniu w MSZ sprawę skomentował Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Podkreślił, że polska strona uważa komentarz rzecznika KE za niedopuszczalny. - Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie - powiedział wiceminister Jabłoński

diceh26

- Trwa dialog w sprawie rozwiązań dotyczących sądownictwa. Przygotowywana jest wizyta Viery Jourowej, (wiceszefowej Komisji Europejskiej do spraw praworządności). Jednocześnie wyjaśniamy i tłumaczymy KE, jakie są szczegóły polskich przepisów. Pokazujemy, że takie rozwiązania istnieją w wielu krajach UE - powiedział.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

diceh26

Podziel się opinią

Share

diceh26

diceh26
Więcej tematów