Budzą kontrowersje, jest ich pięć. Zobacz, gdzie w Polsce znajdują się meczety

- Wiem, że posłowie PO będą chcieli iść do wyborów z programem „Meczet +”, by zadowolić zachodnie elity - powiedział poseł PiS Paweł Szefernaker na antenie Telewizji Republika. Tymczasem meczety od wielu lat istnieją już w Polsce. Mamy ich pięć. Zobacz, gdzie się znajdują.

Budzą kontrowersje, jest ich pięć. Zobacz, gdzie w Polsce znajdują się meczety
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Adam Warżawa

12.09.2017 | aktual.: 20.09.2017 15:17

Według spisu powszechnego z 2011 roku w Polsce mieszka około 5 tysięcy muzułmanów.

Dwie świątynie w Warszawie

Na mapie stolicy odnaleźć można dwa czynne meczety. Nowszy mieści się w dzielnicy Ochota, a starszy w Wilanowie.

Obraz
© PAP/EPA | Leszek Szymański

Meczet na Ochocie zajmuje część nowoczesnego budynku należącego do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Sala modlitewna mieści sześćset osób, a oprócz niej w budynku znajdują się sale konferencyjne i wykładowe, muzułmańska biblioteka, przedszkole i sklep spożywczy. Ośrodek organizuje lekcje języka arabskiego i cykliczne spotkania, które mają przybliżać kulturę islamu. Budynek jest także siedzibą Ligi Muzułmańskiej

Obraz
© PAP/EPA | Marcin Obara

Drugi meczet, zbudowany w 1993 roku, znajduje się w dzielnicy Wilanów. Powstał w zaadaptowanej na ten cel willi. Budynek zyskał charakterystyczną fasadę, jednak brakuje w nim minaretu - wieży, z której muezin nawołuje wiernych na modlitwę.

Strzelisty minaret w Gdańsku

Obraz
© PAP/EPA | Adam Warżawa

Gdański meczet najbardziej przypomina te, które znamy z krajów muzułmańskich. Posiada charakterystyczny, strzelisty minaret i białą fasadę. Budowę świątyni rozpoczęto w 1984 roku, a ukończono sześć lat później. Powstał dzięki staraniom gdańskiej Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej.

Zabytkowa świątynia w Kruszyniany

Obraz
© PAP/EPA | Jerzy Ochoński

Drewniany meczet powstał w Kruszynianach (woj. podlaskie) pod koniec XVIII wieku. Zbudowała go tam społeczność tatarska. Świątynia została wpisana na krajową listę zabytków. Do dzisiaj odbywają się w nim modlitwy w języku arabskim, a wierni stoją zwróceni na południe od Kruszynian - w stronę, gdzie znajduje się mekka.

Drewniany meczet we wsi Bohoniki

Obraz
© PAP/EPA | Artur Reszko

Ostatni, piąty czynny meczet znajduje się we wsi Bohoniki (woj. podlaskie). Powstał najprawdopodobniej w 1873 roku. Niewielka, drewniana świątynia powstała po pożarze starszego meczetu wzniesionego tam przez lokalną społeczność tatarską. Świątynię odwiedził w 2015 roku prezydent Andrzej Duda.

Świątynie budzące kontrowersje

Meczety były nie raz obiektem ataków. W 2013 roku gdańska świątynia została podpalona. Ogień zniszczył drzwi i fragment elewacji. Na warszawskiej Ochocie kobieta podrzucała do meczetu świńskie łby. W 2014 roku zdewastowano również zabytkowy meczet w Kruszynianach. Wandale uszkodzili drewnianą elewację i nagrobki na cmentarzu obok świątyni.

islammeczetmuzułmanie w polsce
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)