Trwa ładowanie...

Budowali drogę, trafili na dawny cmentarz. Znaleziono szczątki tysięcy osób

Rozbudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Paszków-Przeszkoda przyniosła znalezisko o niespotykanej skali. Podczas prac archeologicznych przy kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie (woj. mazowieckie) odkryto pozostałości dawnego cmentarza. Znaleziono tam szczątki około 3 tys. osób.

Budowali drogę, trafili na dawny cmentarz. Znaleziono szczątki tysięcy osóbŹródło: GDDKiA
d30fovu
d30fovu

Badania prowadzono od lipca do początku września pod nadzorem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W trakcie prac odkryto i ekshumowano szczątki ok. 3000 osób. "Wstępnie szacuje się, ze badany fragment cmentarza przykościelnego funkcjonował w od XVII w. do początku XIX w." - informuje w komunikacie GDDKiA.

Szczątki zostały oczyszczone i zbadane. Następnie trafiły w specjalnych skrzyniach do miejscowej chłodni. 22 września zostały pochowane po nabożeństwie żałobnym na miejscowym cmentarzu. Dwa dni później odprawiono mszę świętą w ich intencji.

Znaleziska tego typu podczas prac budowlanych zdarzają się dość często. Jednak już dawno nie było odkrycia na tak dużą skalę.

d30fovu

Podczas prac archeologicznych w Nadarzynie znaleziono też różne elementy wyposażenia grobowego. Były to liczne monety, koraliki z naszyjników, obrączki, medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej, a także portrety trumienne.

Zobacz też: Niecodzienne odkrycie w rezerwacie

Źródło: GDDKiA

d30fovu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30fovu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj