Trwa ładowanie...

Budowali drogę, trafili na dawny cmentarz. Znaleziono szczątki tysięcy osób

Rozbudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Paszków-Przeszkoda przyniosła znalezisko o niespotykanej skali. Podczas prac archeologicznych przy kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie (woj. mazowieckie) odkryto pozostałości dawnego cmentarza. Znaleziono tam szczątki około 3 tys. osób.

Budowali drogę, trafili na dawny cmentarz. Znaleziono szczątki tysięcy osóbŹródło: GDDKiA
d1s8sql
d1s8sql

Badania prowadzono od lipca do początku września pod nadzorem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W trakcie prac odkryto i ekshumowano szczątki ok. 3000 osób. "Wstępnie szacuje się, ze badany fragment cmentarza przykościelnego funkcjonował w od XVII w. do początku XIX w." - informuje w komunikacie GDDKiA.

Szczątki zostały oczyszczone i zbadane. Następnie trafiły w specjalnych skrzyniach do miejscowej chłodni. 22 września zostały pochowane po nabożeństwie żałobnym na miejscowym cmentarzu. Dwa dni później odprawiono mszę świętą w ich intencji.

Znaleziska tego typu podczas prac budowlanych zdarzają się dość często. Jednak już dawno nie było odkrycia na tak dużą skalę.

d1s8sql

Podczas prac archeologicznych w Nadarzynie znaleziono też różne elementy wyposażenia grobowego. Były to liczne monety, koraliki z naszyjników, obrączki, medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej, a także portrety trumienne.

Zobacz też: Niecodzienne odkrycie w rezerwacie

Źródło: GDDKiA

d1s8sql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s8sql
Więcej tematów