Budowa zapory na granicy. Naukowcy z całego świata apelują o wstrzymanie prac
W ubiegłym tygodniu ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Prace obywają się m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej. Inwestycja budzi wiele kontrowersji. Ponad 700 naukowców z całego świata skierowało właśnie list do Komisji Europejskiej "o podjęcie wszelkich kroków w celu wstrzymania budowy". Sygnatariusze listu chcą, by inwestycję zaprojektowano tak, aby w jak najmniejszym stopniu szkodziła gatunkom zamieszkującym Puszczę Białowieską.
01.02.2022 | aktual.: 01.02.2022 13:27
Dokument został skierowany do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa oraz komisarz UE ds. środowiska Virginijusa Sinkeviciusa.
Oprócz podpisów naukowców wielu polskich uczelni, pod listem widnieją też nazwiska profesorów uniwersytetów i instytutów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Włoch, Norwegii, Finlandii, Czech czy Grecji.
"Jako naukowcy i eksperci zajmujący się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, apelujemy do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy muru na polsko-białoruskiej granicy do czasu przeprowadzenia zgodnej z prawem UE i wymogami ochrony przyrody oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 i takiego zaprojektowania tej inwestycji, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska przyrodnicze" - czytamy w liście.
Zobacz też: kontrolowana lawina w Tatrach Zachodnich. Wyjątkowe nagranie ratowników górskich
Dalej naukowcy zwracają uwagę, że Puszcza Białowieska to ostatni, zachowany w naturalnej postaci las nizinny w Europie. Jak wskazali, jej położenie na pograniczu Polski i Białorusi sprawia, że ochrona tego obszaru stanowi "delikatną sprawę międzynarodową".
Budowa mury na granicy. Zagrożona m.in. populacja rysia
W ocenie naukowców przerwie biegnące tamtędy "korytarze ekologiczne" niezbędne do życia wielu zamieszkującym Puszczę Białowieską gatunkom zwierząt. Zdaniem ekspertów, może to spowodować m.in. "załamanie się polskiej nizinnej populacji rysia".
Ich zdaniem mur będzie szkodliwy też dla przyrody już na etapie budowy, która wiąże się z koniecznością wjazdu na obszary chronione ciężkiego sprzętu. Wskazują, że na etapie projektowania tej inwestycji nie uwzględniono jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
"Przedstawione opinii publicznej projekty "przejść dla zwierząt" (otwierane kraty) nie stanowią funkcjonalnych obiektów umożliwiających swobodną migrację zwierząt i nie zagwarantują skutecznej minimalizacji oddziaływań barierowych w odniesieniu do siedlisk i gatunków leśnych" - czytamy.
Pełną treść listu wraz z nazwiskami sygnatariuszy opublikowano na stronie naukadlaprzyrody.pl. Zapora, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku.
Zobacz też:
Źródło: PAP/naukadlaprzyrody.pl