Trwa ładowanie...

Bronisław Komorowski sam wybierze następcę Donalda Tuska?

Donald Tusk w tym tygodniu ma ogłosić nazwisko nowego premiera. Dziennik.pl wskazuje jednak, że obecny szef rządu może mieć kłopot z realizacją scenariusza po swojej myśli. Na drodze stanie mu prawdopodobnie Bronisław Komorowski, który podkreśla, że to do jego kompetencji należy desygnowanie następcy premiera.

Share
Bronisław Komorowski sam wybierze następcę Donalda Tuska?
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski
d9e1qzg

Czytaj również: Ewa Kopacz zastąpi Tuska?

Według nieoficjalnych informacji marszałek sejmu Ewa Kopacz ma być kandydatką na nowego szefa rządu, miałaby również przejąć obowiązki szefowej PO.

d9e1qzg

Dziennik.pl przypomina jednak, że z Pałacu Prezydenckiego coraz wyraźniej słychać, że wszelkie spekulacje na temat nazwiska przyszłego premiera są przedwczesne. Po dymisji Donalda Tuska ruch będzie bowiem należał do głowy państwa. Konstytucja mówi, że w takim przypadku po dymisji rządu prezydent ma dwa tygodnie na desygnowanie kandydata na premiera.

Komorowski ma za sobą konstytucję, a Tusk – większość rządową potrzebną, by nowy premier dostał wotum zaufania. Dziennik. pl wskazuje, że obecny szef rządu mógłby próbować "pominąć prezydenta przez konstruktywne wotum nieufności, ale to ruch obosieczny, bo oznacza otwarty konflikt z Bronisławem Komorowskim w przededniu wyborów prezydenckich".

Polski premier został wybrany na nowego szefa Rady Europejskiej. Kadencja Donalda Tuska w Brukseli rozpocznie się 1 grudnia.

Źródło: dziennik.pl

d9e1qzg

Podziel się opinią

Share
d9e1qzg
d9e1qzg
Więcej tematów