Brexit - Wielka Brytania zaczyna testy systemu rejestracji obywateli UE

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do Brexitu. W regionie Liverpoolu właśnie uruchomiono testową wersję systemu rejestracji obywateli Unii Europejskiej. W próbie ma wziąć udział około 4 tys. osób. Taki sposób sprawdzenia systemu pozwoli na odnalezienie i eliminację wszystkich błędów.

Brexit - Wielka Brytania zaczyna testy systemu rejestracji obywateli UE
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.08.2018 | aktual.: 29.08.2018 09:40

Wielka Brytania przygotowuje się na Brexit

We wtorek 28 sierpnia w rejonie Liverpoolu rozpoczęto test systemu przyznawania statusu osiedlonego dla obywateli UE zamieszkujących Wielką Brytanię. Pierwszymi osobami, które będą miały szansę wystąpić z wnioskiem o przyznanie tego statusu będą zatrudnieni w jednym z dwunastu funduszy zdrowia oraz studenci i pracownicy trzech miejskich uniwersytetów. Łącznie w teście udział weźmie około 4 tys. osób. Powszechny system rejestracji ma zostać uruchomiony najpóźniej do 30 marca 2019 roku. Istnieją jednak duże szanse na jego start jeszcze przed końcem tego roku. Szacuje się, że z wnioskiem o przyznanie statusu osoby osiedlonej może wystąpić nawet 3,3 mln obywateli UE.

Wielka Brytania – osoba osiedlona a osoba tymczasowo osiedlona

Nowy system będzie w czasie rzeczywistym informował, czy wnioskujący ma prawo ubiegać się o status osoby osiedlonej. W trakcie trzystopniowego procesu trzeba będzie wykazać swoją tożsamość, okres pobytu w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność. Wnioskujący będą mogli ubiegać się o dwa statusy. Pierwszym z nich jest status osoby osiedlonej. Otrzymają go osoby, które od co najmniej 5 lat przebywają na terenie Wielkiej Brytanii. Uzyskanie tego statusu będzie niezbędne podczas ubiegania się o obywatelstwo Zjednoczonego Królestwa.
Drugi to tymczasowy status osoby osiedlonej. Będą mogli się o niego ubiegać obywatele UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat. Imigranci, którzy będą chcieli pozostać w Zjednoczonych Królestwach po Brexicie będą musiały uzyskać któryś z opisanych statusów do końca 2021 roku. Jeśli im się to nie uda, a nie wrócą do swojej ojczyzny, wówczas będą przebywały na terenie Wielkiej Brytanii nielegalnie.

Zobacz także
Komentarze (9)