ycipk-kt85zv

Brexit. Jest nowa umowa. Wielka Brytania podejmie ostateczną decyzję. Boris Johnson walczy o poparcie

Brexit już blisko. Umowa zostanie podpisana, jeśli zgodzi się na nią parlament Wielkiej Brytanii. Boris Johnson walczy o głosy niezdecydowanych posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Umowa o brexit jest możliwa. Boris Johnson chce, by parlament zaakceptował porozumienie z Unią Europejską.
Umowa o brexit jest możliwa. Boris Johnson chce, by parlament zaakceptował porozumienie z Unią Europejską. (East News)
ycipk-kt85zv

Brexit ma nastąpić w październiku. Umowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską leży na stole negocjacyjnym. Jednak to dziesięcioosobowa partia z Irlandii Północnej zdecyduje, czy Boris Johnson uratuje wizerunek swojego rządu. Komisja Europejska nie życzy sobie kolejnych opóźnień.

Umowa o brexit. Jest przełom, ale sytuacja pozostaje trudna

Brytyjscy parlamentarzyści zadecydują, czy umowa wejdzie w życie, w sobotę 19 października. Na ten dzień zwołano nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin. Boris Johnson ostrzega, że do brexitu, z umową albo bez niej, dojdzie 31 października.

ycipk-kt85zv

Negocjatorzy skupili się na kwestii ruchu handlowego między Republiką Irlandii i Irlandią Północną. Uzgodniono, że oba terytoria nie będą miały twardej granicy. Towary z unijnego rynku, które trafią do enklawy, będą oclone według prawa unijnego. Towary wytworzone w Irlandii Północnej lub w Zjednoczonym Królestwie i skierowane na rynek unijny będą podlegały cłom brytyjskim.

Unia Europejska zaakceptowała porozumienie, bo unijni przywódcy mają dość przeciągających się rozmów z Brytyjczykami. Jednak Boris Johnson będzie miał kłopoty z ratyfikacją porozumienia w krajowym parlamencie. Opozycyjne ugrupowania – Partia Pracy, Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa – protestują przeciw nowej umowie.

Umowa o brexit. Boris Johnson walczy o poparcie niezdecydowanych

Rolę języczka u wagi odegra Demokratyczna Partia Unionistów z Irlandii Północnej. To ona od wyborów w 2017 roku popierała mniejszościowy rząd konserwatystów. Liderka unionistów, Arlen Foster, stwierdziła, że jej ugrupowanie zagłosuje przeciw umowie brexitowej. W tej sytuacji Johnson może nie zebrać potrzebnej większości.

ycipk-kt85zv

Gdyby Irlandczycy wstrzymali się od głosu, rząd miałby szansę na przepchnięcie porozumienia. To jednak mało prawdopodobne, ponieważ nawet nie wszyscy deputowani Partii Konserwatywnej stoją za Borisem Johnsonem. Brytyjskie media spodziewają się, że premier powalczy o głosy 19 posłów Partii Pracy, którzy wahają się, czy nie poprzeć umowy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-kt85zv

ycipk-kt85zv
ycipk-kt85zv