Trwa ładowanie...

Brazylia: Bolsonaro zamierza przenieść ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

Nowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, poinformował w czwartek, że zamierza przenieść brazylijską ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Izrael jest państwem suwerennym i musimy to w pełni respektować" - napisał na swoim koncie na Twitterze.
Share
Bolsonaro zamierza przenieść ambasadę w Izraelu do Jerozolimy
Bolsonaro zamierza przenieść ambasadę w Izraelu do JerozolimyŹródło: PAP/EPA
d8dkzdr

Prezydent elekt Jair Bolsonaro decyzje o przeniesieniu brazylijskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy zapowiadał w swojej kampanii wyborczej. Informację potwierdził oficjalnie na swoim koncie na Twitterze. „Izrael jest państwem suwerennym i musimy to w pełni respektować” – zaznaczył Bolsonaro.

„To historyczna decyzja (...) Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi elektowi Brazylii Jairowi Bolsonaro za zamiar przeniesienia brazylijskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy” – skomentował deklarację premier Izraela, Benjamin Netanjahu, podaje PAP.

d8dkzdr

Brazylia jest kolejnym państwem, które decyduję się przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy

Jeśli Bolsonaro spełni swoją zapowiedź, Brazylia będzie trzecim krajem (po USA i Gwatemali), który zdecydował się przenieść swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Decyzję o przeniesieniu swojej placówki podjął również Paragwaj, choć po kilku miesiącach wycofał się z niej i przeniósł ją z powrotem do Tel Awiwu.

Jako pierwszy oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego Prezydent USA Donald Trump (6 grudnia 2017 roku). W połowie maja br. Stany Zjednoczone przeniosły oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Decyzja ta wywołała protesty w świecie islamskim.

Spór Izraela i Palestyńczyków o Jerozolimę

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela i prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Jerozolima kontrolowana jest przez Izrael od 1967 r., gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. Mieści się w niej parlament, Sąd Najwyższy i wiele izraelskich budynków rządowych. Palestyńczycy z kolei chcą, by Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa.

d8dkzdr

„Mamy największy szacunek dla narodu izraelskiego i dla Arabów, nie chcemy nikomu stwarzać problemów, chcemy handlować ze wszystkimi i szukać pokojowych rozwiązań konfliktów” - powiedział Jair Bolsonaro podczas czwartkowej konferencji prasowej, podaje PAP.

Decyzja nowo wybranego prezydenta Brazylii, określanego jako skrajnie prawicowego populistę wzbudza sporo kontrowersji. Brazylijskie media obawiają się, że przeniesienie ambasady może spowodować represje handlowe ze strony krajów arabskich, które są głównymi importerami brazylijskiej wołowiny, jagnięciny i drobiu.

d8dkzdr

Podziel się opinią

Share
d8dkzdr
d8dkzdr
Więcej tematów