Trwa ładowanie...

Borowik wysmukły – wysyp grzybów z USA w polskich lasach. Grzybiarze go uwielbiają

Borowik wysmukły USA. Choć amerykańskie borowiki wypierają nasze rodzime, grzybiarze nie narzekają.

Share
Borowik wysmukły – wysyp grzybów z USA w polskich lasach. Grzybiarze go uwielbiają
Źródło: iStock.com
d309a3y

Borowiki wysmukłe z USA

Wiadomo, że grzyby pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i bardzo szybko rozprzestrzeniają się na terenie całej Europy, w tym również Polski. Eksperci jednoznacznie nie stwierdzili czy ten gatunek zagraża naszym rodzimym grzybom. Zdaniem niektórych mają one wpływ na lepszy porost drzew. Pewne jest jednak to, że borowik smukły to faworyt grzybiarzy. Powód jest prosty – niezwykle rzadko występują w nich robaki.

Borowik wysmukły – pochodzenie

Wiadomo, że borowik wysmukły pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwszy raz w Europie znaleziono go na obszarze Litwy w latach 80-tych. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero niedawno grzyb ten zaczął rozprzestrzeniać się w tak dynamicznym tempie. Widziano go już w Szwecji, Rosji, Niemczech i oczywiście, w Polsce. Na początku dostępny był głównie nad wybrzeżem lecz z czasem zaczął występować także na Podlasiu.

Amerykańskie borowiki – wygląd

Pierwszym, co wyróżnia borowika wysmukłego od polskiego jest długość trzony. Ma on cieńszą i zdecydowanie dłuższą nóżkę charakteryzującą się widocznymi bruzdami (podobnymi do tych, które mają koźlarze). Kapelusze borowików wysmukłych są barwy cynamonowej z charakterystyczną obwódką. Ich spód występuje w różnych odcieniach żółci i zieleni – im starszy jest grzyb, tym bardziej zielone są rurki.

Borowiki wysmukłe najlepiej szukać tam, gdzie rosną wrzosy oraz sosny. Stąd jego druga nazwa – borowik wrzosowy.

d309a3y

Podziel się opinią

Share
d309a3y
d309a3y
Więcej tematów