Litwa o sowieckich zbrodniach. Gwałcono dzieci i staruszki na oczach ich rodzin
Litwa - Litwini ujawniają prawdę o sowieckich zbrodniach. Żołnierze Armii Czerwonej gwałcili dzieci i staruszki.
31.08.2018 | aktual.: 31.08.2018 12:56
Litwa – opublikowanie dokumentów
Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy rozpoczęło w czwartek (30.08.2018) publikowanie dokumentów świadczących o licznych zbrodniach jak gwałty, morderstwa i rozboje, których dokonali w tym kraju sowieci w latach 1944-1953. Upublicznienie nieujawnionych dotychczas na widok publiczny dokumentów instytucji władz okupacyjnych rozpoczęto w związku z obchodzą w tym roku 25. rocznicą wycofania wojsk Armii Czerwonej z terenów Litwy.
Zbrodnie sowieckie w Litwie
Pierwsze dokumenty, które opublikowano opisują między innymi przypadki częstego gwałcenia kobiet przez Sowietów na zachodzie Litwy oraz w okręgu kłajpedzkim. Żołnierze nie mieli najmniejszy skrupułów. Gwałcili nawet siedemdziesięcioletnie staruszki i czternastoletnie dziewczynki. Wstrząsający był również fakt, iż jak podaje oficjalny komunikat prasowy przestępstw na tle seksualnym dopuszczano się… na oczach ich rodzin.
Według sprawozdania, które ujawniono dla ministerstwa spraw wewnętrznych ZSRR wynika, iż w 1947 roku od stycznia do maja radzieccy żołnierze stacjonujący w Litwie dopuścili się aż 206 przestępstw, w tym między innymi 9 morderstw, 52 rozboje oraz 134 grabieże. Opisano również przypadki strzelanin wszczętych pod wpływem alkoholu oraz podpalania litewskich gospodarstw domowych.
Ostatni sowiecki żołnierz
31 sierpnia 1993 roku tereny Litwy opuścił ostatnio sowiecki żołnierz. 24 lutego 1990 odbyły się pierwsze wolne wybory w Litewskiej ZSRR. Zwyciężyli przedstawiciele Sąjūdisu. 11 marca 1990 Vytautas Landsbergis lider Sąjūdisu został przewodniczącym Rady Najwyższej Litwy, tego dnia ogłoszono niepodległość Republiki Litewskiej.
Dziś mija 25. rocznica dnia, w którym kwadrans przed północą Litwę opuścił ostatni żołnierz wojska rosyjskiego. Z tej okazji w Wilnie odbywają się uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz kraju.