Jest bojkot. Rosjanie zdecydowali ws. obchodów w Auschwitz

Rosyjscy dyplomaci nie wezmą udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - przekazał Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce.

Bojkot obchodów w Oświęcimiu. Rosjanie podjęli decyzję
Bojkot obchodów w Oświęcimiu. Rosjanie podjęli decyzję
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER
Łukasz Kuczera

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Siergiej Andriejew w rozmowie z prokremlowską agencją RIA Novosti poinformował, że Rosja nie weźmie udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Bojkot obchodów w Oświęcimiu. Rosjanie podjęli decyzję

- Zamieszczają wiadomość, że będą tam różne wydarzenia i kto chce, niech przyjdzie. Teoretycznie moglibyśmy się tam pojawić, ale uczestniczyć w wydarzeniu, na którym nikt nie będzie pamiętał, kto tak naprawdę wyzwolił obóz koncentracyjny Auschwitz? Nie potrzebujemy tego. Będziemy świętować tę rocznicę we własnym gronie, tak jak należy - stwierdził Andriejew.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tusk nowym przywódcą Europy? "Mógłby to wygrać w pierwszej turze"

Uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zaplanowano na 27 stycznia. Oczekuje się, że tego dnia do Oświęcimia przybędą delegacje rządowe z kilkudziesięciu państw. "Przedstawiciele Moskwy nie zostali zaproszeni na wydarzenie" - przekazała agencja RIA Novosti.

Rosjanie w informacji prasowej podkreślają, że to Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku.

Auschwitz-Birkenau to największy nazistowski obóz zagłady i jeden z symboli Holokaustu. W latach 1941-1945 życie straciło w nim ok. 1,4 mln ludzi, w tym 1,1 mln Żydów. Dwa lata po zakończeniu II wojny światowej na terenie dawnego obozu utworzono muzeum, które ma przypominać o tragicznych wydarzeniach i edukować przyszłe pokolenia.

W 1979 roku tereny dawnego obozu Auschwitz-Birkenau zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj także:

rosjaAuschwitzauschwitz-birkenau

Wybrane dla Ciebie