Trwa ładowanie...

Prawa ręka Ziobry kandydatem do TK? Terlecki: myślę, że tak

Jak nieoficjalnie informuje RMF FM, prokurator Bogdan Święczkowski rekomendowany jest przez Solidarną Polską na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko wskazuje, że jego kandydaturę poprze też PiS.

Share
Bogdan ŚwięczkowskiBogdan ŚwięczkowskiŹródło: PAP
d3vigew

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez RMF FM kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego tym razem wytypować chce Solidarna Polska. Miało paść na prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, który od lat jest jednym z najbliższych ludzi ministra Ziobry.

Czy nominację poprze PiS? - Myślę, że tak - miał odpowiedzieć Ryszard Terlecki dziennikarzowi RMF FM.

- Rozmowy trwają - miał z kolei przekazać dziennikarzom współpracownik prokuratora generalnego.

d3vigew

Obecność prokuratora krajowego w instytucji takiej jak TK znacznie poszerzyłyby zakres wpływów Solidarnej Polski, niedawno wzmocnionej o Partię Republikańską.

Zobacz też: Ziobro chce zmian w rozwodach. Adwokat: będą dłuższe, droższe i stresujące

Kandydatura Święczkowskiego ma być teraz analizowana przez PiS, z którym śledczy związany jest od lat. Dlatego też uważa się, że ma duże szanse na pozytywną opinię ze strony partii Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że Święczkowski m.in. popierał decyzję o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Bogdan Święczkowski kandydatem na sędziego TK? Nieoficjalnie: PiS analizuje jego kandydaturę

Bogdan Święczkowski w latach 2005-2007 (czasy pierwszych rządów PiS) stał na czele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracował też w Prokuraturze Krajowej. W 2011 roku wywalczył mandat poselski, ale ostatecznie z niego zrezygnował - łączenie roli posła z funkcją prokuratora krajowego jest bowiem niezgodne z prawem, a Święczkowski nie chciał przejść w stan spoczynku.

d3vigew

W 2016 roku powrócił do Prokuratury Krajowej, tym razem jako jej szef. Wspierał liczne reformy strukturalne, które zachodziły w niej pod rządami Zbigniewa Ziobry - odpowiedzialny jest za degradację i wszelkie negatywne decyzje wobec sędziów, którzy sprzeciwiali się woli ministra sprawiedliwości. To on m.in. zdecydował o przeniesieniu Ewy Wrzosek, która doprowadziła do wszczęcia śledztwa ws. wyborów kopertowych.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym

Leon Kieres, wcześniejszy sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przeszedł w stan spoczynku 23 lipca 2021 roku. Od tego czasu Sejm nie wyłonił następcy profesora. We wrześniu PiS rekomendowało na to stanowisko Krzysztofa Kamalskiego z Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W październiku Wirtualna Polska poinformowała jednak, że Kamalski wycofał swoją kandydaturę. W aplikacji przesłanej wcześniej do Sejmu pominięto fakt, że kandydat na sędziego TK od lat jest zawodowym lobbystą, co potwierdził rejestr MSWiA z czerwca br. Ujawniliśmy także, że ostateczne wycofanie kandydatury nie było jego dobrowolną decyzją.

Źródło: RMF FM

d3vigew

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3vigew

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vigew
d3vigew
Więcej tematów