Prawa ręka Ziobry kandydatem do TK? Terlecki: myślę, że tak
Jak nieoficjalnie informuje RMF FM, prokurator Bogdan Święczkowski rekomendowany jest przez Solidarną Polską na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko wskazuje, że jego kandydaturę poprze też PiS.
08.12.2021 | aktual.: 08.12.2021 13:46
Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez RMF FM kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego tym razem wytypować chce Solidarna Polska. Miało paść na prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, który od lat jest jednym z najbliższych ludzi ministra Ziobry.
Czy nominację poprze PiS? - Myślę, że tak - miał odpowiedzieć Ryszard Terlecki dziennikarzowi RMF FM.
- Rozmowy trwają - miał z kolei przekazać dziennikarzom współpracownik prokuratora generalnego.
Obecność prokuratora krajowego w instytucji takiej jak TK znacznie poszerzyłyby zakres wpływów Solidarnej Polski, niedawno wzmocnionej o Partię Republikańską.
Kandydatura Święczkowskiego ma być teraz analizowana przez PiS, z którym śledczy związany jest od lat. Dlatego też uważa się, że ma duże szanse na pozytywną opinię ze strony partii Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że Święczkowski m.in. popierał decyzję o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Bogdan Święczkowski kandydatem na sędziego TK? Nieoficjalnie: PiS analizuje jego kandydaturę
Bogdan Święczkowski w latach 2005-2007 (czasy pierwszych rządów PiS) stał na czele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracował też w Prokuraturze Krajowej. W 2011 roku wywalczył mandat poselski, ale ostatecznie z niego zrezygnował - łączenie roli posła z funkcją prokuratora krajowego jest bowiem niezgodne z prawem, a Święczkowski nie chciał przejść w stan spoczynku.
W 2016 roku powrócił do Prokuratury Krajowej, tym razem jako jej szef. Wspierał liczne reformy strukturalne, które zachodziły w niej pod rządami Zbigniewa Ziobry - odpowiedzialny jest za degradację i wszelkie negatywne decyzje wobec sędziów, którzy sprzeciwiali się woli ministra sprawiedliwości. To on m.in. zdecydował o przeniesieniu Ewy Wrzosek, która doprowadziła do wszczęcia śledztwa ws. wyborów kopertowych.
Spór w Trybunale Konstytucyjnym
Leon Kieres, wcześniejszy sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przeszedł w stan spoczynku 23 lipca 2021 roku. Od tego czasu Sejm nie wyłonił następcy profesora. We wrześniu PiS rekomendowało na to stanowisko Krzysztofa Kamalskiego z Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
W październiku Wirtualna Polska poinformowała jednak, że Kamalski wycofał swoją kandydaturę. W aplikacji przesłanej wcześniej do Sejmu pominięto fakt, że kandydat na sędziego TK od lat jest zawodowym lobbystą, co potwierdził rejestr MSWiA z czerwca br. Ujawniliśmy także, że ostateczne wycofanie kandydatury nie było jego dobrowolną decyzją.
Źródło: RMF FM
Przeczytaj także: