Błaszczak zachwala Kaczyńskiego. Wymienia jego osiągnięcia w rządzie
W środę Mariusz Błaszczak został powołany na wicepremiera, zastępując na tym stanowisku prezesa PiS. Szef MON ocenił później, że Komitet, którym w rządzie kierował Jarosław Kaczyński, ma "dość duży dorobek". Wymienił szereg ustaw, nad którymi w ciągu 20 miesięcy obecności w rządzie miał pracować lider Zjednoczonej Prawicy. Błaszczak mówił też o sprzęcie, jaki ma trafić na wyposażenie polskiej armii.
W rządzie stanowisko wicepremiera Kaczyński łączył z przewodniczeniem Komitetowi ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Pełnił tą funkcję od października 2020 roku. Teraz pracami Komitetu pokieruje Błaszczak wraz z dotychczasowym wiceszefem KPRM Zbigniewem Hoffmannem.
- Moja misja jako wicepremiera związana jest z przewodniczeniem Komitetowi ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Komitet ma dość duży dorobek - tak bym to ocenił, dlatego, że zaopiniował pozytywnie i był włączony w prace nad trzema ustawami - oświadczył Mariusz Błaszczak.
Szef MON wymienił ustawę o obronie Ojczyzny, ustawy o ochronie ludności oraz ustawę o służbie zagranicznej. - Oczywiście to jest tylko etap naszej drogi związanej z przygotowaniem kolejnych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - zapowiedział Błaszczak.
Zobacz też: odpowiedź NATO na agresję Rosji w Ukrainie. Tysiące żołnierzy wysłanych do Słowacji
Jego zdaniem, akty te znacząco przyczyniają się do "rozwijania programu modernizacji Wojska Polskiego".
Armia na zakupach. Długa lista zamówień
Szef resortu obrony przypomniał, jaki sprzęt już trafia, bądź już wkrótce trafi do polskiej armii. Jeszcze w tym roku - jak zapewnił - w Polsce znajdzie się system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który został zamówiony w 2018 roku.
Realizowane są też dostawy systemu artylerii rakietowej HIMARS, na dostawę którego umowę podpisano trzy lata temu. - Nasze zamówienie z 2019 roku było zamówieniem, które trafiało w sedno. Artyleria rakietowa sprawdza się w Ukrainie - zaznaczył Błaszczak.
Ponadto, realizowane jest zamówienie na myśliwce F-35 zamówione w 2020 roku oraz tureckie drony Bayraktar (umowę podpisano w 2021 roku). Najnowszym zamówieniem jest kontrakt na dostawę 250 czołgów Abrams, który podpisano wiosną tego roku.
Szef MON zapowiedział też, że w czwartek zostanie podpisana umowa "z producentem broni z Polski, która sprawdziła się w Ukrainie". Zaznaczył jednak, że szczegóły zamówienia zdradzi podczas jutrzejszej konferencji prasowej.
Błaszczak oświadczył, że zakupy dla armii będą kontynuowane, bo - jak zapewnił- "możliwości budżetowe skokowo wzrastają".
Przeczytaj też: