Trwa ładowanie...

"Ważny dzień dla współpracy Polski i USA". Podpisano kontrakt na prawie 5 mld dolarów

- To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, to też bardzo ważny dzień, jeśli chodzi o historię Wojska Polskiego - ogłosił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak po uroczystym podpisaniu kontraktu na zakup 250 amerykańskich czołgów Abrams.

Share
Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po podpisaniu umowy na zakup czołgów Abrams Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po podpisaniu umowy na zakup czołgów Abrams Źródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d2fugil

"Umowa na dostawę Abrams podpisana! 250 czołgów znacznie wzmocni potencjał polskich sił zbrojnych. Zakup Abramsów to jeden z kluczowych elementów modernizacji i rozbudowy Wojska Polskiego. W tym roku polscy żołnierze otrzymają także pierwsze baterie Patriot i drony Bayraktar" - napisał na Twitterze we wtorek minister obrony narodowej Mariusza Błaszczak.

- To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, to też bardzo ważny dzień, jeśli chodzi o historię Wojska Polskiego - mówił po uroczystym podpisaniu umowy w obecności ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że w stosunkowo krótkim czasie decyzja, która została podjęta przez polski rząd, zmaterializowała się w postaci dziś podpisanej umowy - dodał.

d2fugil

Umowa na zakup czołgów z USA sfinalizowana

Podziękował również sekretarzowi obrony USA, Lloydowi Austinowi.

Szef MON ocenił, że jest to bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego. Zapowiedział, że czołgi trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

- Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze wzmacniają Wojsko Polskie jest odstraszanie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - obwieścił szef MON.

Przekazał, że podpisana we wtorek umowa opiewa na 4 miliardy 740 milionów dolarów.

d2fugil

Jak podało MON, podpisanie umowy to finalizacja decyzji resortu obrony narodowej z lipca zeszłego roku o zakupie czołgów Abrams z USA. Pierwsze 28 czołgów do celów szkoleniowych trafi do Wojska Polskiego w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 r. Wraz z czołgami Abrams Polska otrzyma także pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fugil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2fugil
d2fugil
Więcej tematów