Trwa ładowanie...

"Blamaż PiS-u w Białowieży". Niemcy o białoruskich śmigłowcach nad Polską

Polski rząd przechwala się ochroną granicy, ale białoruskie śmigłowce nie niepokojone latały nad Białowieżą - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung". Niemieckie media nazwały tę sytuację "blamażem".

Białoruskie śmigłowce zauważono w okolicy BiałowieżyBiałoruskie śmigłowce zauważono w okolicy BiałowieżyŹródło: Google Maps, PAP, fot: TATYANA ZENKOVICH
d37qiq0
d37qiq0

Opisując wymierzone w Polskę słowne prowokacje ze strony Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że w normalnych czasach polski rząd zignorowałby tego typu zaczepki przeznaczone dla rosyjskiej publiczności.

"Ale jesienią odbędą się w Polsce wybory. Drżący o władzę rząd wykorzystuje w kampanii nie tylko zwyczajowe obrazy wroga, takie jak migranci, Niemcy czy lider opozycji Donald Tusk jako rzekomy pachołek Berlina. Także wymachiwanie szabelką przez Putina i Łukaszenkę jest im na rękę" - czytamy.

Niespokojnie na granicy z Białorusią

Gazeta opisuje niedawną wyprawę najważniejszych polityków rządu w Warszawie na granicę z Białorusią, aby "z jednej strony ostrzegać przed rzekomo bezprecedensowym zagrożeniem, a z drugiej strony chwalić samych siebie".

d37qiq0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śmigłowce mogły być zestrzelone? Ekspert o trzech przypadkach

"Sueddeutsche Zeitung" przytacza wypowiedzi o tym, że Polska buduje najsilniejszą armię na kontynencie, oraz że gdyby nie rząd PiS to wagnerowcy w ciągu dwóch godzin byliby w Warszawie.

Gazeta nazywa blamażem to, że zaledwie kilka dni później białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną, o czym informowały polskie media, a ministerstwo obrony początkowo twierdziło, że nic takiego nie miało miejsca. "Polski rząd przechwala się ochroną granic. Mimo to dwa białoruskie śmigłowce mogły wedrzeć się do polskiej przestrzeni powietrznej" - czytamy.

d37qiq0

Łukaszenka wbija szpilę Polsce

O sprawie śmigłowców i wcześniejszych pogróżkach ze strony Alaksandra Łukaszenki pisze też dziennik "Handelsblatt", który zauważa, że prawie półtora roku po rosyjskiej agresji na Ukrainę niewiele trzeba, by wywołać nerwowość na polskiej wschodniej granicy.

Jak czytamy, poprzez swoje groźby Łukaszenka chce odwrócić uwagę od swojej zależności od Moskwy. "Nie jest on zainteresowany bezpośrednią konfrontacją z NATO, ale na wbijaniu szpili Polsce, owszem. Udowodnił to już przed wybuchem wojny w Ukrainie, gdy przywiózł na granicę tysiące migrantów, aby wywrzeć presję na sąsiada".

Jak czytamy, prawicowy rząd w Warszawie po mistrzowsku wszedł wówczas w rolę gwaranta stabilności. "Już w 2021 r. przerzucił na wschód duże kontyngenty żołnierzy i zbudował mur graniczny. Po rosyjskiej inwazji na sąsiada jeszcze wzmocnił swoje aspiracje do bycia twierdzą na wschodniej granicy NATO. Bez Polski Ukraina praktycznie nie mogłaby prowadzić wojny obronnej przeciwko Rosji" - ocenia dziennik.

d37qiq0

Jak czytamy, ta polityka wciąż cieszy się dużym poparciem w polskim społeczeństwie, choć półtora roku wojny powoduje też większe napięcia w relacjach Polski i Ukrainy. "Kampania przedwyborcza nie zmieniła nic w sprawie polskiego wsparcia dla Ukrainy, ale ton stał się bardziej surowy" - czytamy.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37qiq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d37qiq0
Więcej tematów