Trwa ładowanie...

Biskupi przepraszają za "wykorzystywanie seksualne, partyjniactwo i nałogi"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ogłosił w Krakowie akt ponownego zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W odczytanym przez hierarchę z tej okazji liście, biskupi napisali, że przepraszają m.in. "za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, prywatę, partyjnictwo, agresję, nałogi i niezdolność do dialogu".

Share
Biskupi przepraszają za "wykorzystywanie seksualne, partyjniactwo i nałogi"Biskupi przepraszają za "wykorzystywanie seksualne, partyjniactwo i nałogi"Źródło: East News, fot: Jakub Kaminski
d3sdzsh

Uroczysta msza święta odbyła się w krakowskiej bazylice jezuitów. W liście odczytanym przez abp. Gądeckiego biskupi przypomnieli, że Kościół w Polsce po raz kolejny zawierza w ten sposób naród Polski. Sporo miejsca poświęcono też na przeprosiny "za grzechy indywidualne i społeczne".

Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi przepraszają

- Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii - napisano.

W dokumencie hierarchowie prosili też Boga o uwolnienie "od wzajemnej nienawiści i pogardy", a także zwrócili uwagę na konieczność większego zwrócenia się do osób, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Biskupi nawiązali też do tych, którym stała się w Kościele krzywda.

d3sdzsh

Zobacz też: były ambasador w USA Dudzie rady nie udzielił. Ale rządowi Morawieckiego już tak. "Dymisje"

- Otwórz nasze serca na tych, którzy zostali boleśnie zranieni we wspólnocie Kościoła, aby dzięki Twojej łasce ich rany się zagoiły i aby ponownie zaznali pokoju - podkreślono.

Akt ponownego zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa był odczytywany w piątek we wszystkich parafiach w Polsce.

Przeczytaj również:

d3sdzsh

 Źródło: KEP/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sdzsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdzsh
d3sdzsh
Więcej tematów