Trwa ładowanie...

Biogram arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zniknęły dwa nazwiska

Z życiorysu arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zamieszczonego na stronie Archidiecezji Krakowskiej zniknęły dwa kontrowersyjne nazwiska. W biogramie duchownego nie przeczytamy już o abp Juliuszu Paetzu oskarżonym o molestowanie kleryków, ani o abp Marianie Przykuckim, który miał ukrywać księży pedofilów. Od pierwszego abp Jędraszewski otrzymał święcenia biskupie. Drugi był współkonsekratorem.

Share
Biogram arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zniknęły dwa nazwiskaŹródło: East News, fot: Piotr Molecki/East News
d3y4xb1

O sprawie napisał na Twitterze Jerzy Bokłażec - filozof, muzyk i dziennikarz.

"Abp Jędraszewski wyretuszował swój życiorys na stronie http://diecezja.pl. Zniknęły m. in. nazwiska abpa Przykuckiego, który chronił pedofilów i abpa Paetza, który molestował kleryków. W 2001 r. Jędraszewski podpisał oświadczenie w obronie Paetza. Chce, by o tym zapomniano?” - poinformował.

"Święcenia biskupie otrzymał...". Nie ma informacji od kogo

Otrzymaliśmy pełny screen strony archidiecezji z lutego 2017 roku. Zgodnie z nim, "w 1996 roku ks., dr hab. Marek Jędraszewski otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Dnia 17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk arcybiskupa Juliusza Paetza dnia 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu. Współkonsekratorami byli: Arcybiskup Zenon Grocholewski, oraz arcybiskup Marian Przykucki."

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Teraz na stronie Archidiecezji Krakowskiej czytamy: "W 1996 roku ks. dr hab. Marek Jędraszewski otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Dnia 17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał dnia 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu.”

Zobacz też: "Kontrowersyjny i niekontrolowalny Wałęsa". Kierwiński i Czarnecki oceniają byłego prezydenta

Jasno widać, że nazwiska abpa Paetza i abpa Przykuckiego zostały wycięte. O tym, od kogo abp Jędraszewski otrzymał święcenia biskupie, wciąż można przeczytać na Wikipedii.

d3y4xb1

- Każdy robi taki życiorys, jaki wydaje się dla niego odpowiedni - komentuje WP jeden z księży z diecezji krakowskiej. Chce pozostać anonimowy. O sprawę usunięcia nazwisk arcybiskupów Paetza i Przykuckiego z biogramu arcybiskupa Jędraszewskiego spytaliśmy Archidiecezję Krakowską. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jerzy Bokłażec mówi WP, że oba nazwiska arcybiskupów musiały zniknąć z biogramu już w kwietniu 2017 roku. I dodaje, że ich sylwetki mogą być wizerunkowo niewygodne dla metropolity krakowskiego i być może to był powód korekty.

Abp Paetz i abp Przykucki. Kontrowersje

Arcybiskup senior Juliusz Paetz jest oskarżony o molestowanie kleryków i księży. Rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego złożył po upublicznieniu oskarżeń o molestowanie kleryków z poznańskiego seminarium. Stolica Apostolska nałożyła na niego zakazy liturgiczne. Zakazała mu również udziału w publicznych uroczystościach. Nie został mu jednak wytoczony proces w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przypisywane czyny.

Gdy sprawa molestowana kleryków w 2002 roku wyszła na jaw, część poznańskiego duchowieństwa wystąpiła przeciwko abp. Juliuszowi Paetzowi. Ówczesny biskup Marek Jędraszewski stał po drugiej stronie. Wystosował oświadczenie w obronie abpa Paetza, a także jeździł z dokumentem po diecezjach i zbierał podpisy innych biskupów.

Arcybiskup Marian Przykucki to jeden z antybohaterów dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W czasie, gdy był biskupem chełmińskim, był informowany o aktach molestowania nieletniego przez podwładnego mu księdza. Przeniósł go na inną placówkę. Później, mimo posiadanych informacji o molestowaniu, arcybiskup Przykucki powierzył mu tworzenie w Szczecinie szkół katolickich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y4xb1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4xb1
d3y4xb1
Więcej tematów