Bilans 15 lat wolnej Polski

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, wolność słowa i swoboda podróżowania - to największe sukcesy piętnastu lat polskiej transformacji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą". Do największych porażek zaliczamy wysokie bezrobocie, korupcję i nieuczciwość polityków.

13.09.2004 06:51

Wczoraj minęła piętnasta rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Dwunastego września 1989 roku rozpoczął się faktyczny demontaż komunizmu - rządy przejęła "Solidarność", rozpoczęły się rynkowe reformy, a kraj otworzył się na świat. Piętnaście lat później Polska znalazła się w Unii Europejskiej, powróciła do zachodniej europejskiej rodziny. Marzenia stały się faktem. - pisze "Rzeczpospolita". W związku z tym dziennik postanowił zapytać Polaków co udało się zrobić przez ten czas i w jakim miejscu jesteśmy.

Sondaż pokazał, że młode pokolenie w o wiele większym stopniu uznaje za sukces przystąpienie do Unii niż osoby starsze. Podobnie jest też z wolnością słowa - ma ona większe znaczenie dla młodych. Sondaż pokazuje równiez, że o wiele wyraźniej niż sukcesy dostrzegamy porażki - ostatnie 15 lat to naszym zdaniem wielka porażka państwa w sferze socjalnej, to także klęska naszej klasy politycznej.

Ponad trzy czwarte Polaków uważa, że największym problemem jest wysokie bezrobocie, ponad połowa dodaje do tego sytuację w służbie zdrowia i zubożenie społeczeństwa. Wielkie porażki dotyczą też klasy politycznej - uważamy za takie korupcję i nieuczciwość polityków. Wskazujemy też często na zagrożenie przestępczością, reformę emerytalną i proces prywatyzacji.

Kto miał największy wpływ na wydarzenia piętnastolecia? Bezapelacyjnie Jan Paweł II, którego wskazuje ponad trzy czwarte z nas. Druga najbardziej wpływowa osoba to były lider "Solidarności" Lech Wałęsa. Bardzo wysoką pozycję zajmuje też Jacek Kuroń. Obecnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wskazuje prawie jedna trzecia z nas, Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera - prawie jedna czwarta. W czołówce wpływowych osób znalazł się też Leszek Balcerowicz, autor reform rynkowych po 1989 roku." - pisze dziennik.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)