Biedronki azjatyckie. Czy są groźne? Jak je rozpoznać?
Wraz z nastaniem chłodu, do domów i mieszkań zaczęły wdzierać się biedronki azjatyckie. To gatunek, który w Polsce jest uważany za inwazyjny, stanowiący zagrożenie dla ekosystemu. Co więcej, chrząszcze zwane arlekinami mogą gryźć. Czy są niebezpieczne dla człowieka?
23.10.2023 | aktual.: 23.10.2023 12:31
Biedronki azjatyckie to gatunek z rodziny biedronkowatych. Obecnie są one rozpowszechnione w Azji - od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego i od południowej Syberii do południowych Chin, Stanach Zjednoczonych, Europie oraz na południu Afryki. Ich plaga po raz kolejny pojawiła się w Polsce. Czy stanowią zagrożenie dla człowieka?
Biedronki azjatyckie. Ugryzienie. Objawy
Biedronki azjatyckie, nazywane arlekinami lub biedronkami ninja, w sytuacji zagrożenia mogą kąsać. Co więcej, ugryzienie owada może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznych. Jak rozpoznać ugryzienie biedronki azjatyckiej?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukąszenia arlekinów nie są bolesne - mogą jednak powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Osoby uczulone na żółtą hemolimfę, a dokładniej zawarte w niej metoksypyrazyny, po ugryzieniu owada mogą dodatkowo odczuwać dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Mogą również u nich wystąpić zmiany skórne.
Dodatkowo wydzielany przez biedronki azjatyckie związek w postaci żółtej wydzieliny, może pozostawić trudne do usunięcia ślady na powierzchniach czy materiałach.
Biedronki azjatyckie a biedronki polskie. Jakie są różnice?
Biedronki azjatyckie stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek polskich. Jak rozróżnić arlekina i "bożą krówkę"? Pierwszą różnicą jest ubarwienie pokrywy owadów. Biedronka azjatycka może mieć barwę od żółtej, przez pomarańczową do czerwonej i czarnej. Biedronki polskie są natomiast czerwone. Arlekiny mają również różną ilość kropek - od 0 do 23. Biedronki polskie mają natomiast dwie, pięć lub siedem kropek, które są ułożone symetrycznie.