Biedronki azjatyckie. Jak pozbyć się natrętnych owadów?

Biedronka siedmiokropka to gatunek często spotykany w naszym kraju. Niemniej jednak, w 2006 roku do Polski przybyła inna jej odmiana - biedronka azjatycka. Ten gatunek, znany ze swojego agresywnego charakteru, został pierwotnie sprowadzony do Stanów Zjednoczonych z Azji w celu zwalczania mszyc.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. KLAN

01.09.2023 | aktual.: 01.09.2023 10:43

W Polsce po raz pierwszy zanotowano jej obecność w Poznaniu, skąd rozprzestrzeniła się na cały kraj, stając się problemem. Gdy kończy się lato i dni robią się coraz chłodniejsze, biedronki azjatyckie szukają schronienia w naszych domach.

Biedronki azjatyckie można odróżnić od innych dzięki ich zróżnicowanemu ubarwieniu, które może być równie żółte, jak i czerwone, oraz długości ciała wynoszącej od 5 do 8 mm. Co więcej, na ich skrzydełkach można zauważyć o wiele więcej "kropek". Często wybierają miejskie otoczenie jako swoje środowisko, a we wrześniu i październiku intensywnie szukają schronienia na zimę, co często prowadzi je do wnętrz ludzkich domów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chociaż nie są one niebezpieczne w bezpośredniej interakcji, warto być ostrożnym. Są znane z atakowania ludzi, kiedy czują się zagrożone. Ich ugryzienia, choć nie są bolesne, mogą powodować alergiczne reakcje u ludzi z powodu wydzielanej hemolimfy - żółtego płynu będącego ich krwią i limfą.

Aby uchronić się przed biedronkami azjatyckimi, warto zamontować moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych. Olejek mentolowy lub kamfora, nałożone na futryny, mogą również odstraszać te owady. Jeśli jednak znajdziesz je w swoim domu, użyj odkurzacza do ich usunięcia i pamiętaj o wyrzuceniu worka do śmietnika.

Źródło: Genialne.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)