Trwa ładowanie...

"Nie należy się tego bać". Jesienna inwazja biedronek

Media społecznościowe zalały zdjęcia użytkowników, którzy mówią o "inwazji biedronek". Uspokajamy - to normalne o tej porze roku. - Wystarczy, że zrobi się trochę cieplej i one się masowo pojawiają - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Tomasz Mokrzycki, entomolog ze SGGW w Warszawie.

Biedronki azjatyckie są aktywne jesieniąBiedronki azjatyckie są aktywne jesieniąŹródło: Adobe Stock
dgwduil
dgwduil

Biedronki to małe chrząszcze, które na jesień szukają dla siebie schronienia przed zimą. W Polsce występują głównie popularne siedmiokropki, dwukropki i inwazyjne dla naszej części Europy biedronki azjatyckie, które w dużej mierze odpowiadają właśnie za ostatnie doniesienia.

Pojawienie się owada ma związek z pogodą. Ostatnia fala ciepła szczególnie na południu kraju, a także wysoka - jak na tę porę roku - temperatura w centrum kraju pobudziły małego chrząszcza.

Zapytaliśmy zatem, czy inwazja biedronek może jednak wzbudzać niepokój. - To jest normalne o tej porze roku. Biedronki zimują jako dojrzałe chrząszcze. Wystarczy, że zrobi się trochę cieplej i one się masowo pojawiają. Nawet gdyby w styczniu było 20 st. C, to one też wyszłyby ze swoich schronów czy miejsc zimowania. To zupełnie normalne. One mogą się pojawić nawet w środku zimy jak będzie ciepły dzień. Bardzo szybko się wybudzają z hibernacji i zaczynają latać - uspokaja dr hab. Tomasz Mokrzycki, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

dgwduil

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy podzieleni. Sprawdziliśmy nastroje po wyborach

- Pamiętam, że kilka lat temu na Wszystkich Świętych, jak byłem na cmentarzu, było ich pełno. Ludzie się od nich odganiali, a to było przecież jeszcze później - wspomina.

- Te liczne pojawy, właśnie w okolicach jesieni zostały zdominowały przez tę biedronkę azjatycką - tłumaczy ekspert. Skoro tak, czy biedronka azjatycka wypiera rodzimą siedmiokropkę?

Azjatycka biedronka zagrożeniem dla siedmiokropki?

- Siedmiokropki też są, ale one się akurat mniej licznie pojawiają. Jednak to nie znaczy, że ich nie ma, są na drzewach czy w trawnikach. Można znaleźć je, jak się ogrzewają - mówi. - Biedronka azjatycka nie wypiera naszej siedmiokropki. Zaobserwowano jednak, że tej dwukropki jest mniej - dodaje.

dgwduil

- Powiedziałbym, ze ta biedronka azjatycka znalazła u nas taką swoją niszę. Ta azjatycka żywi się takim pokarmem, że nie konkuruje ona za mocno z naszymi. Nasze biedronki są i mają się dobrze - podkreśla.

Biedronki nie są jedynym owadem, który w związku z ciepłą aurą uaktywnił się - Wczoraj widziałem nawet cytrynki (rodzaj motyla - przyp. red.) w lesie, kiedy byłem ze studentami. Były także inne owady - podsumowuje ekspert.

- Nie bać się, nie panikować - uspokaja dr hab. Mokrzycki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgwduil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgwduil
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj