Trwa ładowanie...

Białystok. Wojewoda podjął decyzję ws. ulicy "Łupaszki"

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze. Swoją decyzją unieważnił uchwałę Rady Miasta Białystok, dotyczącą miany nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Gminie przysługuje skarga do sądu administracyjnego w tej sprawie.

Share
Białystok. Wojewoda podjął decyzję ws. ulicy "Łupaszki"Źródło: East News
d223t7t

Przypomnijmy, w kwietniu 2018 roku, głosami radnych PiS, rada miasta nazwała ulicę na białostockim osiedlu Skorupy imieniem majora Łupaszki. Prezydent miasta od początku proponował inną nazwę: "Podlaska". Radni KO zastanawiali się również nad nadaniem ulicy nazwy "100-lecia Praw Kobiet".

Patron ulicy wzbudzał duże emocje wśród mieszkańców Białegostoku. Niedługo po ustanowieniu nowej nazwy na ulicy rozklejono wlepki z napisem "zbrodniarz", a tabliczki z imieniem "Łupaszki" oblano czerwoną farbą. Na płocie otaczającym kilka miesięcy temu pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko - morderca!" "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!".

Nowa rada miasta, w której po wyborach samorządowych większość mają radni PO, zdecydowała o zmianie nazwy ulicy. Swoją inicjatywę wskazywali, że na szlaku oddziałów dowodzonych przez majora "Łupaszkę" "były spalone wsie i ludność cywilna".

d223t7t

W głosowaniu, w którym rada opowiedziała się za zmianą tej nazwy, zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta.

Morawiecki o konsultacjach z ministrem sportu. Na sali śmiech

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d223t7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d223t7t
d223t7t
Więcej tematów