Trwa ładowanie...

Białystok. Burza wokół ulicy Łupaszki. Rada miasta zmieniła jej nazwę

Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Głosowanie poprzedziła ostra dyskusja, a o decyzji białostockich rajców przesądził jeden głos.

Share
Białystok. Burza wokół ulicy Łupaszki. Rada miasta zmieniła jej nazwę
Źródło: East News
d2jqlex

Ulica na osiedlu Skorupy została nazwana imieniem mjr Łupaszki w kwietniu ubiegłego roku. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postulował, by nosiła nazwę "Podlaska". Według pomysłu radnych Koalicji Obywatelskiej, najlepszą nazwą dla ulicy miała być "100-lecia Praw Kobiet".

Od początku ulica Łupaszki budziła ogromne kontrowersje. Niedługo po tym, gdy tablice z imieniem patrona stanęły przy chodnikach, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem "zbrodniarz". Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko - morderca!", "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!". Tablice zostały również oblane czerwoną farbą.

Wielkie emocje wzbudziła także debata na temat zmiany nazwy ulicy, w której brali udział również mieszkańcy Białegostoku. Na salę przyszła duża grupa przeciwników zmiany patrona, wśród których pojawili się m.in. przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej. Ostateczne słowo w tej sprawie należało jednak do rady miasta, w której po ubiegłorocznych wyborach samorządowych ma Koalicja Obywatelska. Odnosząc się do działań "Łupaszki" radni KO wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna".

d2jqlex

Ostatecznie zmiana została przegłosowana na poniedziałkowym posiedzeniu rady miasta. Trzynastu radnych poparło zmianę nazwy ulicy, a dwunastu było przeciw. Pierwotnie ulica miała nosić nazwę 100-lecia Praw Kobiet, ale w trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, przychylając się do pomysłu prezydenta Truskolaskiego i nadając jej nazwę "Podlaska".

Wybory prezydenckie 2020. Kidawa-Błońska wyjaśnia, dlaczego przegrywa w sondażach z Dudą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jqlex

Podziel się opinią

Share
d2jqlex
d2jqlex
Więcej tematów