Trwa ładowanie...
d780vef

Białoruś: spotkanie szefów MSZ już w piątek. Wspólny głos UE

W piątek 14 sierpnia odbędzie się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE na temat Białorusi. To efekt m.in. starań polskiego ministra Jacka Czaputowicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś: protesty po wyborach
Białoruś: protesty po wyborach (PAP, Fot: PAP/Anna Ivanova, Anna Ivanova)
d780vef

Piątkowa wideokonferencja będzie swoistą kontynuacją spotkania, do którego doszło we wtorek w Rydze. Na zaproszenie łotewskiego MSZ spotkali się tam ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Finlandii i Polski. Pretekstem była setna rocznica podpisania pierwszego traktatu ryskiego, kończącego wojnę między Łotwą a ZSRR.

Wiadomo jednak, że głównym tematem rozmów między ministrami była sytuacja na Białorusi. A to po niedzielnych wyborach jest wyjątkowo napięta. We wtorek, główna kontrkandydatka prezydenta Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Cichanouska wyjechała na Litwę. Oficjalnie zrobiła to dobrowolnie. Nie cichną jednak głosy, które mówią, że polityczka została zmuszona do podjęcia takiego kroku.

Reakcja polskiego MSZ w sprawie Białorusi

Polski MSZ domaga się natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania brutalnego traktowania opozycji. W osiągnięciu tych postulatów ma pomóc wspólne stanowisko ministrów różnych państw UE, które miałoby zostać wypracowane w piątek.

d780vef

Z osiągnięciem jednomyślności w tej sprawie nie powinno być problemu. Wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa UE Josep Borrell wydał już w imieniu wszystkich 27 państw UE oświadczenie, w którym podkreślał, że wybory na Białorusi nie były "ani wolne, ani uczciwe".

Białoruś. Kolejny dzień zamieszek. Milicja brutalnie tłumi protesty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d780vef

Podziel się opinią

Share
d780vef
d780vef