Trwa ładowanie...
dfiu1cm

Białoruś. Byli prezydenci Polski we wspólnym apelu w sprawie sytuacji na Białorusi

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski wystosowali wspólny apel w sprawie wydarzeń na Białorusi. Zwracają się w nim do białoruskich władz, europejskich instytucji i polskiego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Byli prezydenci Polski we wspólnym apelu w sprawie sytuacji na Białorusi
Białoruś. Byli prezydenci Polski we wspólnym apelu w sprawie sytuacji na Białorusi (PAP)
dfiu1cm

"Z głębokim niepokojem śledzimy informacje napływające z Białorusi. Erupcja społecznych emocji nie ma precedensu w najnowszej historii tego kraju" - takimi słowami rozpoczyna się wspólny apel byłych prezydentów Polski, przesłany Wirtualnej Polsce.

Białoruś. Byli prezydenci apelują do białoruskich władz

W pierwszej kolejności byli prezydenci zwrócili się do białoruskich władz. "Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń i dalszej eskalacji przemocy ze strony sił porządkowych" - czytamy.

dfiu1cm

Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski zwracają również uwagę na to, że w białoruskich więzieniach wciąż osadzeni są przeciwnicy polityczni reżimu Aleksandra Łukaszenki. "Wzywamy jednocześnie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz podjęcia dialogu ze społeczeństwem i przedstawicielami opozycji" - napisali.

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Rzecznik rządu: ruch Hołowni istnieje deklaratywnie

Białoruś. Wezwanie organizacji międzynarodowych do działania

W dalszej części apelu prezydenci zwracają się do organizacji międzynarodowych o działanie na rzecz deeskalacji konfliktu, jaki wybuchł za naszą wschodnią granicą.

dfiu1cm

"Apelujemy do organizacji międzynarodowych - OBWE, Rady Europy, ONZ i Unii Europejskiej - o wypracowanie, z władzą i opozycją, metod deeskalacji konfliktu i konstruktywnego dialogu politycznego" - nawołują byli prezydenci.

Białoruś. Poparcie dla rządowego pomysłu

W ostatnich słowach apelu byłe głowy państwa zwracają się do polskich władz. Prezydenci wyrazili poparcie dla pomysłu zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. "Wspieramy propozycję polskiego rządu zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. Białorusi, jako wyrazu politycznego zaangażowania i solidarności demokratycznej Europy z białoruskim społeczeństwem" - ocenili.

Wezwali jednak do dalszych zintensyfikowanych działań ze strony rządzących. "Apelujemy do polskich władz o dalsze intensyfikowanie działań na forum UE, w celu zwiększenia zaangażowania Wspólnoty w proces demokratyzacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi" - zakończyli swój apel Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfiu1cm

Podziel się opinią

Share
dfiu1cm
dfiu1cm
Więcej tematów