Trwa ładowanie...
dv613lj
dv613lj

Bezrobotny znalazł bezcenny skarb wykrywaczem metalu

Największy z dotychczasowych skarbów archeologicznych w Wielkiej Brytanii znalazł w Staffordshire wykrywaczem metalu brytyjski bezrobotny - piszą brytyjskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dv613lj

Anglosaski skarb ze Staffordshire to ponad 1500 przedmiotów ze złota i srebra, a łącznie - 5 kg złota i ponad 2,5 kg srebra plus duża ilość kamieni szlachetnych.

55-letni Terry Herbert, amator poszukiwania skarbów od 18 lat, archeologicznego odkrycia dokonał na polu w Staffordshire, ale eksperci dokładne miejsce znaleziska chcą zachować w tajemnicy.

Twierdzą, że może być to najbardziej znaczące odkrycie od czasu znaleziska z Sutton Hoo, gdzie 70 lat temu archeolog-samouk Basil Brown znalazł symboliczny grób królewski - łódź wypełnioną skarbami, które przekazano do Muzeum Brytyjskiego. Obecne odkrycie porównywane jest też z odkryciem grobu Tutanchamona przez Howarda Cartera.

dv613lj

Oszacowanie wartości skarbu ze Staffordshire zajmie około roku, ale już teraz Herbert liczy na to, że kupi dom.

Oficjalnie skarb należy do państwa, ale po oszacowaniu znalazca i właściciel pola otrzymają 50% jego wartości - powiedział Michael Lewis z działu ruchomości starożytnych Muzeum Brytyjskiego.

- Ilość złota jest oszałamiająca, ale co ważniejsze, jakość wykonania przedmiotów jest doskonała. Kowale anglosascy słynęli ze swoich wyrobów - powiedział ekspert Kevin Leahy. Jak dodał, jest oczywiste, że skarb należał do arystokraty lub króla.

W skład skarbu wchodzi co najmniej 84 głowic i 71 rękojeści mieczy bądź krótszych saksów - jednosiecznych starogermańskich noży bojowych (od 30-70 cm długości klingi do metra). Wiele z nich jest ze szczerego złota i wysadzana granatami.

dv613lj

Są też ozdobne części hełmów ze specjalnych stopów z niską zawartością złota, prawdopodobnie po to, by mogły wytrzymać zadawane ciosy.

Kontrowersyjnym i znaczącym znaleziskiem jest złoty pasek z łacińską inskrypcją biblijną. Styl liter zdaniem jednego ze specjalistów wskazuje na VII wiek lub początek VIII, inny datuje ją na VIII-IX wiek. Inskrypcja, w kilku miejscach z błędami, to werset z Księgi Liczb (Lb 10,35): "Powstań Panie, a niech będą rozproszeni nieprzyjaciele twoi, a niech uciekają, którzy cię nienawidzą, przed obliczem twojem" (cytat wg Biblii Gdańskiej).

Największe z krzyży w skarbie ze Staffordshire to składane krzyże ołtarzowe lub procesyjne.

Część przedmiotów ze znaleziska będzie wystawiona w muzeum w Birmingham.

dv613lj

Podziel się opinią

Share
dv613lj
dv613lj
Więcej tematów