Trwa ładowanie...

"Bez rodziny na pokładzie". Loty VIP-ów na nowych zasadach

Jawność, jasne reguły i odpowiedzialność. To trzy filary nowego rządowego projektu - powiedział o propozycjach zmian ws. regulowania lotów najważniejszych osób w państwie Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
Share
Michał Dworczyk o lotach VIP-ów.
Michał Dworczyk o lotach VIP-ów.Źródło: East News
d3rgb50

Michał Dworczyk zaprezentował w piątek projekt ustawy o organizacji lotów VIP-ów. Podkreślił, że dotąd sprawy te nie były wystarczająco uregulowane w prawie, a rząd chce to zmienić.

- Projekt ustawy zawiera zasady organizacji i zabezpieczenia lotów, określenie, kto może przebywać na pokładzie, rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz zasady funkcjonowania centralnego rejestru lotów - powiedział szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.

d3rgb50

O czym mówią propozycje nowych przepisów? Zakładają m.in. że regulacje mają dotyczyć prezydenta RP, marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz premiera.

Na pokładzie maszyn będą mogli przebywać wymienieni wyżej VIP-owie, członkowie oficjalnej delegacji, osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną i organizacyjną, dziennikarze oraz funkcjonariusze SOP.

Zobacz także: Zdanowska odchodzi ze sztabu PO. Joanna Mucha spróbuje ją zatrzymać

- W lotach nie mogą uczestniczyć członkowie rodzin najważniejszych osób w państwie, chyba że są członkami oficjalnej delegacji - zaznaczył Michał Dworczyk.

d3rgb50

- Dziś przekażemy projekt ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie do klubów parlamentarnych z prośbą o uwagi i opinie - podkreślił. Zaznaczył, że rząd chciałby też wprowadzenia centralnego rejestru lotów, gdzie znajdowałyby się informacje o wszystkich podróżach VIP-ów.

Temat lotów pojawił się w momencie, gdy media ujawniły, że rządowymi maszynami z rodziną latał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W końcu polityk podał się do dymisji. Jak informowały media, decyzję miał wymusić na nim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej podkreślił wtedy, że Marek Kuchciński nie łamał prawa, a były premier Donald Tusk również odbywał setki takich lotów. Kaczyński zaznaczył jednak, że skoro opinia publiczna jest przeciwna takim podróżom, to rząd PiS zmieni prawo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3rgb50

Podziel się opinią

Share
d3rgb50
d3rgb50
Więcej tematów