ŚwiatBerlin chce wyrównania polskich usług medycznych do poziomu UE

Berlin chce wyrównania polskich usług medycznych do poziomu UE



W dniach 16 - 18 maja odbywał się w Berlinie kongres "Zdrowie i Medycyna", w którym udział wzięło ok. 4000 przedstawicieli środowisk lekarskich, pielęgniarskich, politycznych, gospodarczych, oraz menażerskich, związanych z medycyną. Tegoroczny kongres był wyjątkowy z uwagi na zaproszenie do udziału przedstawicieli z państw kandydujących do UE. Najmocniej reprezentowana była Polska - ok. 12 uczestników, podczas gdy z innych państw reprezentacje były marginalne. Polskie środowisko polityczne reprezentował sekretarz stanu w MZ, T.Grottel. Do udziału zaproszono także komisarza UE ds. polityki zdrowotnej, D. Byrne.

23.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

We wszystkich wystąpieniach niemieckich polityków, bardzo mocno akcentowano współpracę z Polską. Burmistrz Berlina, Diepgen opowiedział się za szybkim przystąpieniem Polski do UE, jednocześnie w dość niejasny sposób podkreślając konieczność wprowadzenia okresów przejściowych, szczególnie w dziedzinie usług medycznych. Argumentował to koniecznością wyrównania poziomu usług medycznych w Polsce - do poziomu europejskiego.

Minister Grottel poinformował o pozytywnych efektach zmian polskiego systemu zdrowotnego oraz o wprowadzaniu nowych zasad funkcjonowania służb ratowniczych w Polsce, zgodnie ze standardami europejskimi. Zwrócił także uwagę na niekwestionowane osiągnięcia polskie w różnych obszarach medycyny, które nie odbiegają, a wręcz przewyższają skutecznością osiągnięcia na Zachodzie Europy.

W rozmowach kuluarowych można było odczuć ogromne zainteresowanie niemieckich środowisk medycznych współpracą z Polską. Rozmowy koncentrowały się głównie na: wymianie doświadczeń między szpitalami i klinikami, inwestycjach w Polsce oraz na chęci zatrudnienia polskiego personelu medycznego w placówkach na terenie RFN. (pr)

zdrowiemedycynaburmistrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)