Trwa ładowanie...
d2d6w5h

Benin: zapomniane imperium

Jedna z dahomejskich ozdób Na pierwszy rzut oka Abomey w zachodnio-afrykańskim Beninie jest spokojnym, prowincjonalnym miasteczkiem, otoczonym zielenią tropikalnych lasów, bez śladów znaczącej przeszłości. Pozory jednak mylą.
Share
d2d6w5h

Niegdyś mieścina ta była stolicą jednego z potężniejszych królestw zachodniej Afryki - Dahomeju. Wciąż znajduje się tam królewski pałac, odzwierciedlający jednak zaledwie cień dawnej przeszłości imperium.

Znacznie więcej świadectw kryje się w ruinach dawnej stolicy oraz dwóch odbudowanych kompleksach pałacowych.

Dahomej powstał około roku 1620. Przez dwa wieki królestwo kwitło, nim w XIX w. zostało podbite przez Francuzów.

d2d6w5h

Swoją sławę zawdzięcza m.in. armii 6000 amazonek, które w bitwie przerażały najodważniejszych mężczyzn, a także ofiarom z ludzi. Królestwo znane było również ze sprzedaży jeńców wojennych europejskim handlarzom niewolników. Z Dahomeju nieszczęśnicy ci trafiali na Karaiby i Ameryki południowej, przywożąc z sobą kulturę, która następnie rozkwitła w postaci muzyki, tańca, malarstwa, literatury i kultu wudu.

Każdy z 12 królów, którzy rządzili krajem w ciągu 200 lat jego istnienia, wybudował odrębny zespół pałacowy, w którym tętniło życie dworskie, porównywalne z życiem Wersalu. Z 12 kompleksów udało się odrestaurować jedynie 2, które zostały zaliczone przez UNESCO do kulturowego dziedzictwa ludzkości.

Królewskie tradycje Abomey przetrwały do dziś. W nowym pałacu wciąż mieszka monarcha, a na jego część odbywają się uroczystości. (ajg)

d2d6w5h

Podziel się opinią

Share
d2d6w5h
d2d6w5h
Więcej tematów