Benedykt XVI pod wrażeniem filmu o Karolu Wojtyle
Benedykt XVI, pod wielkim wrażeniem filmu o
Karolu Wojtyle, który obejrzał wieczorem w Watykanie,
powiedział o pierwszej jego części, rozgrywającej się podczas
okupacji hitlerowskiej w Polsce: to były potworne zbrodnie, które
ukazują całe zło, jakie zawierała w sobie ideologia nazistowska.
Komentując sceny filmu ukazujące represje wobec narodu polskiego i zbrodnie ludobójstwa popełniane na Żydach, papież oświadczył: Film przedstawia sceny i epizody, które w swoim okrucieństwie wzbudzają w widzu instynktowny odruch przerażenia i zmuszają do refleksji nad bezmiarem podłości, jaka może kryć się w ludzkiej duszy.
Nie może to - podkreślił papież - nie wywołać w każdym słusznego zobowiązania, aby uczynić wszystko, co w ludzkiej mocy, by nigdy nie powtórzyło się takie barbarzyństwo.
Mówiąc o doświadczeniach Jana Pawła II i własnych w okresie wojny, Benedykt XVI oświadczył: Obaj w młodości, choć na różnych frontach i w różnej sytuacji - musieliśmy poznać barbarzyństwo drugiej wojny światowej i szaleńczej przemocy jednych ludzi przeciwko drugim, narodów przeciwko narodom.
Joseph Ratzinger został w końcowej fazie wojny, gdy hitlerowska III Rzesza waliła się w gruzy, wcielony jako siedemnastolatek do służby pomocniczej w baterii przeciwlotniczej, skąd uciekł i trafił do obozu jenieckiego.