Trwa ładowanie...

Będzie nowe święto państwowe? Poseł z PiS właśnie złożył projekt ustawy

Będziemy mieli w Polsce nowe święto państwowe? Tego chce wybrany z list PiS poseł Jan Klawiter. W Sejmie jest już projekt ustawy jego autorstwa. 14 kwietnia każdego roku mielibyśmy upamiętniać rocznicę Chrztu Polski.
Share
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu PolskiŹródło: Sejm RP, Fot: P. Kula
d2wdqlq

"Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość" - przekonuje poseł Jan Klawiter w uzasadnieniu projektu ustawy, którą właśnie złożył do Laski Marszałkowskiej. Polityk (wybrany z list PiS, obecnie niezrzeszony) chce, by tego dnia Polacy kontemplowali rocznicę Chrztu Polski. Tłumaczy, że pomimo zeszłorocznych hucznych obchodów 1050-lecia tego wydarzenia, rodacy wciąż mało o nim wiedzą.

Ci, którzy liczyli na kolejny dzień wolny od pracy zawiodą się, bo ustawa tego nie przewiduje. Jak czytamy w uzasadnieniu (pisownia oryginalna): "Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag białoczerwonych". Poseł postuluje: "Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski".

Poseł w rozmowie z WP przekonuje, że takie święto jest potrzebne. - Może skłoni kogoś do zorganizowania jakiejś lekcji historii albo konferencji i stopniowo ta wiedza będzie coraz bardziej powszechna - mówi Jan Klawiter. Polityk jest przekonany, że jego projekt znajdzie poparcie większości parlamentarnej. - Mój projekt poparło kilkoro posłów z Kukiz '15, z PSL, a nawet osoba z Nowoczesnej i PiS. Myślę, że inni się dołączą - przekonuje poseł.

Nie wiadomo jednak kiedy posłowie zajmą się projektem. Aby świętem była już najbliższa rocznica, musieliby przyjąć ustawę na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 5-7 kwietnia. Poseł Klawiter nie miał jeszcze szansy porozmawiać o tym z Markiem Kuchcińskim.

d2wdqlq

Podziel się opinią

Share
d2wdqlq
d2wdqlq
Więcej tematów