ŚwiatBędą surowe sankcje ONZ wobec Korei Północnej w związku z testem bomby wodorowej

Będą surowe sankcje ONZ wobec Korei Północnej w związku z testem bomby wodorowej

• RB ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej
• Rada potępiła test bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia
• ONZ zapowiedział systematyczne kontrole towarów pochodzących z Korei Płn.
• Sprawdzane będą również towary eksportowane do tego kraju
• Obama: to "zdecydowany sygnał" wysłany Korei Północnej

Będą surowe sankcje ONZ wobec Korei Północnej w związku z testem bomby wodorowej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ANDREW GOMBERT

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaaprobowała jednomyślnie rezolucję zaostrzającą zdecydowanie sankcje wobec Korei Północnej, w związku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia.

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Zabroniona zostaje sprzedaż do tego kraju jakichkolwiek towarów, mogących być wykorzystanych przez wojsko, nie licząc żywności i leków. Zakazano też sprowadzania z Północnej Korei węgla, żelaza, rudy żelaza, złota, rudy tytanu i wanadu oraz paliwa lotniczego i rakietowego. Rezolucja zabrania współpracy wojskowej i policyjnej z Północną Koreą, a prowadzone przez nią za granicą programy szkoleniowe mają zostać wstrzymane.

Rezolucja wzywa państwa Narodów Zjednoczonych do wydalenia północnokoreańskich dyplomatów i wszystkich cudzoziemców, uczestniczących w niedozwolonych działaniach na rzecz Pjongjangu. Zabrania też lotów samolotów i rejsów statków, które mogłyby przewozić do Północnej Korei zabronione towary.

Nowe sankcje obejmują też zamrożenie wszelkich funduszy, zgromadzonych za granicą przez północnokoreański rząd i partię komunistyczną, oraz zakaz otwierania nowych zagranicznych filii przez tamtejsze banki. Istniejące filie mają zostać zamknięte w ciągu 90 dni, jeśli kraje, w których się znajdują, otrzymają informacje, iż uczestniczą one w programie nuklearnym lub rakietowym. Listę towarów luksusowych, których nie można sprzedawać do Północnej Korei, rozszerzono o zegarki, skutery wodne i śnieżne oraz sprzęt rekreacyjny.

Projekt tej rezolucji USA przedłożyły, a przedstawiła go stała przedstawicielka USA w ONZ ambasador Samantha Power.

Zaostrzenie sankcji to "zdecydowany sygnał" wysłany Korei Północnej - skomentował tę decyzję prezydent USA Barack Obama. "Dzisiaj wspólnota międzynarodowa mówiąc jednym głosem wysłała Pjongjangowi prosty komunikat: Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy (nuklearne) i znaleźć lepszą ścieżkę (rozwoju) dla swego narodu" - głosi oświadczenie prezydenta.

Według pierwotnych ustaleń głosowanie nad rezolucją miało się odbyć wcześniej, ale zostało przełożone na wniosek Moskwy. "Rosja potrzebuje więcej czasu na analizę projektu rezolucji" - poinformowały źródła dyplomatyczne w ONZ.

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ jest reakcją na przeprowadzony 6 stycznia przez Koreę Północną próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)