Będą kontrolować pociągi. Mówią o "celu Putina i Łukaszenki"
W Świecku odbyła się konferencja polskich i niemieckich władz. Ogłoszono na niej wspólne zapobieganie presji migracyjnej. Zapowiedziano także dodatkowe kontrole w pociągach.
Na konferencji w Świecku pojawiła się minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser razem z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim. Niemiecka polityk podziękowała stronie polskiej za bliską i pełną zaufania współpracę w kwestiach migracyjnych.
- Jestem przekonana, że w sytuacji, kiedy teraz wspólnie zintensyfikujemy działania, wspólnie prowadzić będziemy dodatkowe kontrole w pociągach, dodatkowe działania kompensacyjne, że dzięki temu wspólnie uda nam się zapobiec presji migracyjnej - wskazała Faeser.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska i Niemcy będą zapobiegać presji migracyjnej
- Doświadczamy wzmożonej presji migracyjnej, również z kierunku białoruskiego. Wiemy, że jest to migracja w dużej mierze sterowana i wycelowana przez konkretne siły. Jestem przekonana, że poprzez wspólne działania, przez działania intensywne, kompensacyjne, będziemy w stanie te zjawisko opanować - dodała niemiecka minister.
Według polityk współpraca polsko-niemiecka od dnia zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę zyskała nowy, bardzo dobry wymiar. - W szczególności jestem wdzięczna Rzeczypospolitej Polskiej za przyjęcie tak wielu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy i za wysiłek włożony w zaopiekowanie się tymi uchodźcami - kontynuowała.
Polska strona o ochronie strefy Schengen
Po spotkaniu z niemiecką minister głos zabrał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, który podkreślił, że należy chronić strefę Schengen. - To cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - ujawnił polityk.
Następnie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że wspólny posterunek polskich i niemieckich służb w Świecku, to ważna współpraca służb tych dwóch krajów w zakresie bezpieczeństwa granic wewnętrznych.
- Zakres tej współpracy oraz jej dalsze wzmacnianie było tematem naszego spotkania. Chcemy jeszcze bardziej efektywnie działać, jeśli chodzi o radzenie sobie z obecną wszędzie w tej chwili w Europie, w każdym kraju Unii Europejskiej, presją migracyjną, która jest głównie z kierunku południowego - powiedział Grodecki.
Z bezpieczeństwem granic wewnętrznych, jak zaznaczył Grodecki, ściśle wiąże się efektywne bronienie granic zewnętrznych UE. - Nasze działania na granicy zewnętrznej, szczególnie na tym kierunku z Białorusią, to ochrona granicy polskiej, ale też i granicy wspólnej, europejskiej - zaznaczył.
Przeczytaj też: