PolitykaBeata Kempa gościem programu "Tłit"

Beata Kempa gościem programu "Tłit"

Michał Wróblewski zaprasza na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Gościem programu będzie Beata Kempa, europosłanka PiS, polityk Solidarnej Polski.

Violetta Baran

27.05.2020 | aktual.: 27.05.2020 08:16

Kiedy poznamy termin wyborów? Jak będą one przebiegać? - to tylko część pytań jakie padną w programie "Tłit". Zapytamy europosłankę PiS Beatę Kempę także o ocenę kandydatów na prezydenta, ostatnie sondaże, zamieszanie z wyborem pierwszej prezes SN i ministrem Łukaszem Szumowskim.

Tematem rozmowy będzie także poniedziałkowe oświadczenie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej. Stwierdziła ona, że dołoży wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były ostre.

Porozmawiamy także o projekcie raportu komisji Europarlamentu na temat praworządności w Polsce.

Beata Kempa jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsze polityczne kroki stawiała na szczeblach lokalnych - w latach 1998-2005 była radną gminy Syców, a w roku 2002 startowała w wyborach na burmistrza swojego rodzinnego miasta. W roku 2004 Beata Kempa bezskutecznie kandydowała do Europarlamentu. Rok później przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i wystartowała z ramienia tej partii w wyborach parlamentarnych.Otrzymane poparcie pozwoliło jej otrzymać mandat poselski. Od maja 2006 do listopada 2007 Beata Kempa sprawowała funkcję Sekretarza Stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W roku 2011 ponownie udało jej się zasiąść w ławach sejmowych.

W listopadzie tego samego roku została wykluczona z Prawa i Sprawiedliwości. Bez powodzenia starała się o mandat eurodeputowanej w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2014 (start z listy ugrupowania Solidarna Polska).

W wyborach parlamentarnych 2015 startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Poparcie rzędu 29 877 głosów pozwoliło jej ponownie zostać posłanką. Beata Szydło mianowała ją na szefową Kancelarii Premiera, a także powołała na stanowiska ministra bez teki.

11 grudnia 2017 objęła stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ponownie została też szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 18 grudnia 2017 została jednak odwołana z tej funkcji. Pozostała ministrem-członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019, kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu dolnośląsko-opolskim, otrzymała 209 305 głosów i uzyskała mandat europosłanki IX kadencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)