Trwa ładowanie...
d2i9ydw

Bartłomiej Sienkiewicz w sądzie: Falenta chciał doprowadzić do obalenia rządu

• Były szef CBA Paweł Wojtunik zeznawał na procesie Marka Falenty
• Proces ma związek z nielegalnymi podsłuchami w stołecznych restauracjach
• CBA nie dopuściło się nieprawidłowości ws. podsłuchów - zapewnił Wojtunik
• Uchylił się od odpowiedzi czy Falenta współpracował z CBA
• Zeznania składał także były minister transportu Sławomir Nowak
• Jego zdaniem na ławie oskarżonych nie siedzą "wszyscy, którzy powinni"
• Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zeznał, że Falenta chciał doprowadzić do obalenia rządu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Wojtunik
Paweł Wojtunik (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2i9ydw

W Sądzie Okręgowym w Warszawie były szef CBA (obecnie emeryt) zeznał, że nie wiedział o tym, iż nagrano jego spotkanie w restauracji z ówczesną wicepremier Elżbietą Bieńkowską. - Nie wyrażałem też na to zgody - dodał. - Publikacja podsłuchanych nagrań wpłynęła na sytuację kraju - przyznał.

Uchylił się on od odpowiedzi sądu na pytanie czy Falenta informował służby o nielegalnym procederze nagrywania. - Przed faktem publikacji nagrań o tym nie wiedziałem - zaznaczył. Dodał, że naczelny "Wprost", który poinformował go, że został nagrany, nie mówił mu, kto tego dokonał.

- Jaką rolę pełnił Falenta w CBA - pytał obrońca Falenty, mec. Marek Małecki. - Z uwagi na ustawę o ochronie informacji niejawnych, nie mogę na to odpowiedzieć w trybie jawnym; nie mam zezwolenia od szefa CBA na ujawnianie informacji niejawnych - odparł Wojtunik.

d2i9ydw

Obrońca pytał, czy CBA lub inne służby korzystały z nielegalnych podsłuchów z tej sprawy. - Nie znam takiej sytuacji - odpowiedział były szef CBA. - A czy korzystały one z informacji, które zawarte były w tych podsłuchach? - indagował adwokat. Świadek po raz kolejny uchylił się na od odpowiedzi.

- Czy CBA wprowadziło mechanizmy zapobiegające wykorzystywaniu informacji pozyskanych w ramach nielegalnego podsłuchiwania obywateli? - dalej pytał Małecki. Wojutnik odparł, że takie mechanizmy wprowadził ustawodawca, wydając normy stosowania podsłuchów. - Jako szef CBA stałem na straży przepisów o CBA i nie ma możliwości, by za mojej kadencji takie nielegalne działania były prowadzone - oświadczył. Zarazem przyznał, że zdarza się że "służba otrzymuje różnorakie informacje na różnych nośnikach elektronicznych i że zgłaszają się osoby, które same zarejestrowały różne sytuacje". - Nielegalne działania CBA zdarzały się nie za mojej kadencji - podkreślił Wojtunik.

Zeznał, że po publikacjach mediów o związkach CBA z całą sprawą, zapoznał się z aktami i zweryfikował je. - Biuro zostało zaatakowane - wyjaśnił, podkreślając, że jego kontrola nie ujawniła żadnych nieprawidłowości po stronie CBA. - To była linia obrony oskarżonego - dodał. - Nie wypracowano metod działania, gdy ktoś mówi, że jest współpracownikiem danej służby - zaznaczył były szef CBA.

Zapytany przez mec. Małeckiego, jak zareagował na opisywane w mediach notatki CBA z rozmów z Falentą nt. prywatyzacji "Ciechu", Wojtunik odparł: "Generalnie na wszystkie informacje reagowałem w ten sam sposób: zlecałem stosowne działania operacyjne i kontrolne". Na pytanie Małeckiego, skąd CBA miało 11 nagrań, które potem przekazano Prokuratorowi Generalnemu, świadek zeznał, że uzyskano je "dzięki czynnościom operacyjno-rozpoznawczych". Uchylił się zaś od odpowiedzi czy pochodziły one od Falenty lub osób z nim powiązanych.

d2i9ydw

Pytany o swą wypowiedź w rozmowie z Bieńkowską co do podpalenia budki strażniczej pod ambasadą Rosji w Warszawie, Wojtunik odparł, że "jego słowa wyrwano z kontekstu, co wynikało albo ze złej woli dziennikarzy, albo z braku rzetelności". - Mówiliśmy o stylu zarządzania Sienkiewicza; wskazałem, że jeśli minister angażuje się w operacje policyjne, to gdy dojdzie np. do podpalenia budki wartowniczej, to odpowiedzialność za to spada na niego - powiedział.

Sąd dopuścił to pytanie warunkowo, bo - jak zaznaczył przewodniczący trzyosobowego składu sędziowskiego - treść nagranych rozmów nie jest przedmiotem tego procesu.

Nowak: mam nadzieję, że sąd ustali prawdziwych mocodawców

Na ławie oskarżonych nie siedzą "wszyscy, którzy powinni" - powiedział były minister transportu Sławomir Nowak, świadek w procesie Marka Falenty i trzech innych oskarżonych za nielegalne podsłuchy w stołecznych restauracjach. Wyraził nadzieję, że sądowi uda się ustalić "prawdziwych mocodawców".

d2i9ydw

- Oczywiście nie wyrażałem zgody na nagrywanie rozmów i nikt mnie o tym nie informował - zeznał w Sądzie Okręgowym w Warszawie Nowak (sądowi przedstawił się jako "menadżer i politolog"). - Nikt się do mnie też nie zwracał z propozycją odkupienia nagrań - dodał. Komentując pytania prok. Anny Hopfer, mówił, że "po raz kolejny przeżywa traumę".

Nowak zeznał, że dowiedział się o całej sprawie - jak wszyscy inny - z "Wprost" w 2014 r. Prokurator odczytał mu wtedy smsa, który krótko przed ujawnieniem sprawy przez tygodnik wysłał mu oskarżony kelner Łukasz N. - o tym, że będzie taka publikacja "Wprost". - Nie pamiętam tej korespondencji - dodał Nowak.

- Chciałbym by ta sprawa zakończyła się pełnym wyjaśnieniem mocodawców i ich intencji - oświadczył Nowak. - Teraz oskarżeni stają się oskarżycielami a ofiary - oskarżonymi - dodał. Jak mówił nie końca wierzy w to, że na ławie oskarżonych siedzą "wszyscy, którzy powinni". Wyraził nadzieję, że sądowi uda się ustalić prawdziwych mocodawców.

Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, świadek i pokrzywdzony w tym procesie zeznał, że nie zgadzał się na nagranie jego rozmowy z ówczesnym szefem NBP Markiem Belką. O tym, że mają się ukazać informacje obciążające ministrów, dowiedział się on w 2014 r. od ówczesnego szefa CBA Pawła Wojtunika - dodał, że sam nie chciał się wtedy spotkać z naczelnym "Wprost". - ABW sprawdzała wątek kontrwywiadowczy całej sprawy - podkreślił były szef MSW.

d2i9ydw

- Panowie N. i Lassota wydają się być osobami o charakterze technicznym, wykonującymi nagrania za drobne pieniądze, jak na możliwości głównego oskarżonego - mówił. Zdaniem Sienkiewicza, wydaje się nieprawdopodobne, by jedynym motywem były pieniądze.

- Istotą są motywy przestępstwa, a nie sam fakt nagrywania - dodał Sienkiewicz. - N. zeznał, że nagrania mogą służyć obaleniu rządu; takie słowa miał wypowiedzieć Falenta - podkreślił. Zaznaczył, że z akt sprawy wynika, iż padła kwota 130 mln zł jako koszt "obalenia rządu". - To nie oskarżony Falenta płacił sam sobie tyle za te działania. Musiał być jakiś inny powód: jest koszt, to musi być i płatnik - zeznał były szef MSW.

- Istotą działań Falenty nie było dokonanie nagrań, ale doprowadzenie do pozademokratycznego obalenia rządu - ocenił Sienkiewicz. - Jako oskarżyciel posiłkowy, proszę sąd o wzięcie pod uwagę tych faktów - oświadczył. Zaznaczył, że Falenta "nie ujawnił faktycznych wspólników - wykazał tym samym zatwardziałość nie zasługującą na żadną względy Wysokiego Sądu."

Zeznawał też Dariusz Zawadka, b. szef GROM, również nagrany w restauracji - powiedział, że nie wyrażał na to zgody.

d2i9ydw

W rozpoczętym w maju br. procesie odpowiadają - oprócz biznesmena Falenty - dwaj kelnerzy Konrad Lassota i Łukasz N. (nie zgadza się na podawanie nazwiska) oraz współpracownik Falenty Krzysztof Rybka. Falenta i Rybka nie przyznali się do winy - Lassota i N. przyznali się. N. zeznawał, że Falenta za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów w restauracjach. Lassota jako swą motywację wskazał "nieprawidłowości popełniane przez funkcjonariuszy publicznych". Odpowiadającym z wolnej stopy podsądnym grozi do 2 lat więzienia.

Sprawa dotyczy nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97.

Według Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga motywy działania oskarżonych miały "charakter biznesowo-finansowy". Media twierdzą, że nagrania miały być zemstą Falenty za śledztwo w sprawie firmy Składy Węgla, w której miał udziały, a także próbą zdobycia ważnych informacji dla działalności gospodarczej. Falenta utrzymuje, że jest niewinny i liczy na uniewinnienie. Według prokuratury miał on zlecić wykonanie nagrań dwóm pracownikom restauracji.

- To ja ustaliłem i poinformowałem ABW i CBA o tym, że rozmowy gości restauracji Sowa i Przyjaciele są nagrywane - mówił w lipcu przed sądem Falenta. Dodał, że dowiedział się, iż centrale tych służb nie chcą dopuścić do śledztwa z tym związanego. - Gdy to odkryłem i poinformowałem o tym, postanowili mnie zniszczyć; oskarżono mnie, że to ja zlecałem nagrania - mówił. Według niego Łukasz N. kłamie, oskarżając go o zlecenie nagrań.

d2i9ydw

Mec. Roman Giertych, pełnomocnik b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego, wniósł o rozszerzenie postępowania dowodowego, tak by ustalić "kto stał za Falentą" i "kto zlecił ujawnianie nielegalnie nagranych rozmów". Według niego cała sprawa mogła być "prowokacją dawnego CBA, aby umożliwić PiS powrót do władzy".

Ostatnio zapowiedziano postępowania prokuratorskie ws. niektórych wątków, które były poruszane podczas nagranych rozmów (np. o sprzedaży "Ciechu"). Badana też jest akcja prokuratury i ABW w redakcji "Wprost" w celu zabezpieczenia nagrań rozmów oraz inwigilowanie dziennikarzy związanych z tą sprawą.

d2i9ydw

Podziel się opinią

Share
d2i9ydw
d2i9ydw
Więcej tematów