Bartłomiej Sienkiewicz szefem KPRM? Polityk przysłał nam SMS‑a

Jeśli na czele nowego rządu stanąłby Donald Tusk, na stanowisko szefa Kancelarii Premiera przymierzany jest Bartłomiej Sienkiewicz - ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska. Miałaby to być nagroda za intensywną i skuteczną pracę w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

Donald Tusk w kampanii wyborczej korzystał z rad Bartłomieja Sienkiewicza
Donald Tusk w kampanii wyborczej korzystał z rad Bartłomieja Sienkiewicza
Źródło zdjęć: © East News | Maciek Jonek/REPORTER
Sylwester Ruszkiewicz

Sienkiewicz przekonuje jednak, że "nie ma takich planów i rozmów o stanowiskach".

Jak podkreślił, wyborcy opozycji oczekują jak najszybszego powstania nowego gabinetu. - Negocjacje się toczą. Na pewno nie będą toczone w świetle kamer i nie będą efektem jakichś publicznych rozważań - dodał Bartłomiej Sienkiewicz.

A na konferencji prasowe w powyborczą środę mówił: - Jesteśmy przekonani, że premierem koalicyjnego rządu będzie szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

W niedzielnych wyborach jako "lokomotywa" krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej świetnie się z tej roli wywiązał. Jako "jedynka" na liście KO zyskał uznanie 95 873 wyborców.

Bartłomiej Sienkiewicz zdobył w Krakowie blisko 100 tysięcy głosów. Jego wynik był gorszy jedynie od Małgorzaty Wassermann z PiS
Bartłomiej Sienkiewicz zdobył w Krakowie blisko 100 tysięcy głosów. Jego wynik był gorszy jedynie od Małgorzaty Wassermann z PiS© Wirtualna Polska | PKW

Według nieoficjalnych ustaleń WP to właśnie Sienkiewicz miałby stanąć na czele Kancelarii Premiera, jeśli Donald Tusk zostanie premierem opozycyjnego rządu.

- Sprawdził się organizacyjnie w sztabie wyborczym, doradzał i współpracował blisko z Donaldem. Do tego Sienkiewicz jest erudytą i gawędziarzem. Tusk lubi jego towarzystwo i ma do niego zaufanie. Poza tym Sienkiewicz jest medialny. Jako szef KPRM poradzi sobie na konferencjach prasowych i w kontaktach z dziennikarzami - mówi nam osoba z otoczenia kierownictwa Platformy.

Obaj politycy już ze sobą współpracowali w rządzie. W latach 2013-2014 Sienkiewicz był ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych. Po wybuchu afery taśmowej stracił stanowisko. Od lutego do czerwca 2015 był dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej.

W 1990 roku Sienkiewicz współtworzył Urząd Ochrony Państwa, był też współpracownikiem ministrów spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego. W latach 90. razem z Markiem Karpiem zakładał Ośrodek Studiów Wschodnich, był jego wicedyrektorem zajmującym się problematyką wschodnią.

W rządzie PO-PSL szefami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kiedy premierem był Donald Tusk, byli Tomasz Arabski i Jacek Cichocki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rafał Trzaskowski chwali PiS. "Jedna z niewielu rzeczy"

Nieoficjalnie, kontrkandydatką Sienkiewicza może być Wioletta Paprocka-Ślusarska, która stała na czele sztabu wyborczego największej partii opozycyjnej. Jednak w jej przypadku przeszkodą może być fakt, iż do sztabu przychodziła jako "najbliższa współpracowniczka prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego".

Paprocka-Ślusarska przed laty była rzeczniczką prasową Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych za czasów Grzegorza Schetyny. Gdy ten ostatni został marszałkiem Sejmu, została jego doradczynią.

Pytany przez Wirtualną Polskę o ewentualną posadę w KPRM Bartłomiej Sienkiewicz przysłał nam SMS-a. "Nie ma takich planów ani rozmów o stanowiskach". A spekulacje na temat personaliów nazwał "kuriozalnymi".

Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (786)