Trwa ładowanie...

Prezes PiS i premier bronią Andrzeja Przyłębskiego

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki stanęli w obronie Andrzeja Przyłębskiego. W czwartek Onet opublikował tekst, w którym powołując się na źródła w kręgach dyplomatycznych, stwierdzono, że praca ambasadora Polski w Niemczech jest nisko oceniana. Lider PiS i premier odnieśli się do treści materiału.

Share
Prezes PiS i premier piszą w obronie Andrzeja Przyłębskiego Prezes PiS i premier piszą w obronie Andrzeja Przyłębskiego Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d16tm7z

W czwartek Onet opublikował tekst pt. "PiS na nowo mebluje polską dyplomację". Poinformowano w nim, że władze partii rządzącej zobowiązały ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua do przeprowadzenia zmian personalnych na czele kluczowych ambasadach RP. Swoją misję w styczniu 2022 roku kończy ambasador w Berlinie Andrzej Przyłębski, prywatnie mąż przewodniczącej Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Źródła dyplomatyczne, na które powołał się portal, twierdzą, że decyzja o zakończeniu misji Przyłębskiego w Niemczech została wymuszona zarówno przez kierownictwo partii rządzącej, jak i centrali MSZ. Podobno praca ambasadora była bardzo nisko oceniana i nie rokowała dobrze w obliczu zmiany na fotelu kanclerza Niemiec.

Wedle źródeł Onetu, Kierownictwo MSZ, miało zarzucać Przyłębskiemu działanie na własną rękę i bez konsultacji w wielu sprawach, a także zaniedbanie budowy ważnych kanałów kontaktu z niemieckimi partnerami.

d16tm7z

Jak informuje Onet, MSZ miał znaleźć nawet następcę ambasadora w Berlinie. Ma być rzekomo przedstawiony sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, opiniującej kandydatów na szefowanie placówkom dyplomatycznym, już w grudniu.

"To była decyzja osobista"

Publikacja Onetu spotkała się z odzewem z najwyższych szczebli partii rządzącej. Najpierw w obronie ambasadora w Berlinie, za pośrednictwem PAP, wystąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

"W związku z artykułem (...) na temat pracy Pana Profesora Andrzeja Przyłębskiego w Berlinie informuję, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości bardzo wysoko ocenia jego działania w czasie pełnienia misji ambasadora w Niemczech. Decyzję o rezygnacji Pan Ambasador podjął osobiście i odbędzie się ona w terminie przez niego wybranym" - napisał w oświadczeniu Kaczyński.

"Półprawdy i kłamstwa"

Niedługo po nim, we wpisie na Facebooku, do publikacji ustosunkował się sam premier, Mateusz Morawiecki.

d16tm7z

"Wróciłem właśnie z Berlina, gdzie miałem okazję — zarówno z ustępującą kanclerz Angelą Merkel, jak i jej następcą Olafem Scholzem — omówić sytuację na polsko-białoruskiej granicy i szerszy kontekst polityczny. Rozmawialiśmy na temat agresywnych działań naszych wschodnich sąsiadów oraz zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa. Nasze stanowisko spotkało się ze zrozumieniem strony niemieckiej. W drodze powrotnej przeczytałem artykuł w serwisie onet.pl poświęcony zmianom w naszej dyplomacji" - napisał szef rządu.

"Przykro to pisać, ale to niestety mieszanka domysłów, półprawd lub po prostu kłamstw, które – co staje się już niestety standardem – oparte są o tzw. anonimowe źródła" - dodał Morawiecki.

"Ocena pracy profesora Andrzeja Przyłębskiego – zarówno moja jak i ministra spraw zagranicznych - jako ambasadora RP w Niemczech była i pozostaje bardzo wysoka" - zapewnił Morawiecki.

Jak dodał, "kadencja ambasadora Przyłębskiego już dawno dobiegła końca, ale to właśnie na prośbę MSZ pan ambasador kontynuuje nadal swoją misję w Berlinie, mimo oczywistych niedogodności spowodowanych względami rodzinnymi".

d16tm7z

Źródło: Onet/PAP

Burza po wyroku TK. Gorzka konkluzja posła opozycji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d16tm7z

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16tm7z
d16tm7z
Więcej tematów