PolskaBarbara Nowacka - od 5-10-15 do wielkiej polityki

Barbara Nowacka - od 5‑10-15 do wielkiej polityki

Z wykształcenia jest informatykiem, jako polityk - zwolenniczką związków partnerskich oraz orędowniczką rozdziału państwa od Kościoła. Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu, została w niedzielę formalnie liderką Zjednoczonej Lewicy.

Barbara Nowacka - od 5-10-15 do wielkiej polityki
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Jak powiedział PAP Janusz Palikot, jeśli po wyborach powstanie "antyPiS-owska" koalicja, to Nowacka będzie kandydatką Zjednoczonej Lewicy na premiera.

Włodzimierz Cimoszewicz przedstawiając podczas niedzielnej konwencji Nowacką mówił, że jej zalety to: odpowiedzialność, kompetencja, skromność i inteligencja. Zaapelował również, żeby pozostała liderką lewicy także po wyborach. "Dajcie jej mandat do tworzenia nowej lewicy" - wezwał.

Sama Nowacka w obszernym wystąpieniu deklarowała, że Zjednoczona Lewica chce prowadzić politykę w oparciu o wartości moralne i poszanowanie wyborców. "Pokażemy, że jednostkowy głos coś znaczy" - mówiła. "Oni mówią: Prawo i Sprawiedliwość. My mówimy: dobre prawo i sprawiedliwość społeczna. Inni mówią: Platforma Obywatelska. My: społeczeństwo obywatelskie. Jeszcze inni: kropka Nowoczesna. A my mówimy: nowoczesna Polska!" - powiedziała Nowacka, trawestując nazwy konkurencyjnych ugrupowań.

W sprawach społeczno-gospodarczych zapowiedziała: podniesienie pensji minimalnej do 2,5 tys. zł, likwidację bezpłatnych staży, zmiany w podatkach i pomoc osobom zmuszonych przez banki do wzięcia kredytów w walutach obcych.

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu jest "jedynką" na liście w wyborach do Sejmu w Warszawie; startuje z list Zjednoczonej Lewicy (koalicji partii SLD+TR+PPS+UP+Zieloni). Ubiegając się o mandat poselski w Warszawie zmierzy się m.in. z premier Ewą Kopacz, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Pawłem Kukizem i Ryszardem Petru (Nowoczesna).

Współprzewodniczącą TR została w czerwcu 2015 r., gdy kongres krajowy partii zdecydował, że kierownictwo TR będzie dwuosobowe - była to konsekwencja słabego wyniku dotychczasowego lidera TR Janusza Palikota w majowych wyborach prezydenckich (1,42 proc. głosów). "Głęboko wierzę, że antykonserwatywne porozumienie jest możliwe" - mówiła wtedy Nowacka. "Dopiero pełne postawienie na gospodarkę, politykę społeczną i wolności obywatelskie w ujęciu lewicowym daje szanse na to, by ludzie wiedzieli, że lewica i centrolewica zaproponuje realne zmiany" - powiedziała.

Nowacka stanęła na czele zespołu programowego przed wyborami parlamentarnymi kilkunastu partii i ruchów lewicowych. We wrześniu na konwencji programowej Zjednoczonej Lewicy mówiła, że "godna praca to płaca opłacona". Zapowiadała likwidację bezpłatnych staży, stworzenie 150 tys. nowych miejsc pracy a także zrównanie płac mężczyzn i kobiet.

Podkreślała, że rozdział sacrum od profanum to konieczność w demokracji. Nawiązując do sytuacji uchodźców, podkreślała: chcemy być solidarni z UE i z tymi, którzy na granicy Unii dziś proszą o pomoc.

W lutym w wywiadzie dla "Rz" opowiedziała się za związkami partnerskimi i adopcją dzieci przez osoby homoseksualne. "Uważam, że homoseksualiści powinni mieć takie same prawa do adopcji dzieci jak heteroseksualiści. I od razu powiem, że dla mnie najwyższą wartością jest dobro dziecka. Lepiej mieć dwóch kochających homoseksualnych rodziców niż dwoje heteroseksualnych przemocowców" - mówiła.

Barbara Nowacka jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego koło Smoleńska w 2010 r. Z wykształcenia - informatyk; pracuje jako kanclerz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

W 2014 r. bez powodzenia ubiegała się o mandat do europarlamentu startując z listy Europy Plus Twój Ruch w okręgu lubelskim (zdobyła 10 290 głosów). "Polityce potrzeba ludzi, którzy znają realne życie" - tak wówczas tłumaczyła swój start. W PE chciała zajmować się problemami edukacji, nauki, szkolnictwa wyższego. Opowiadała się za modelem federalnym Europy, ratyfikacją Europejskiej Zrewidowanej Karty Praw Socjalnych, projektem europejskiej płacy minimalnej. Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot pisał o niej wówczas na blogu: "Jest zaprzeczeniem wszystkiego co najgorsze w polskiej polityce".

Urodziła się w 1975 r. w Warszawie. Nowacka jako 12-latka zaczęła występować w telewizyjnym programie "5-10-15" i brała w nim udział przez osiem lat m.in. prowadząc "Szortpress". Działalność społeczną rozpoczęła w 1993 r., jako uczennica liceum, dyżurując przy telefonie zaufania dla kobiet założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W 1997 r. wstąpiła do Federacji Młodych Unii Pracy (FMUP), w 2000 r. została wiceprzewodniczącą tej organizacji, odpowiadała za kontakty z mediami, a później za sprawy międzynarodowe. W latach 2001-2006 reprezentowała FMUP w organizacji młodzieżowej Partii Europejskich Socjalistów, przez blisko dwa lata kierowała Grupą Feministyczną tej młodzieżówki.

Uczestniczyła w protestach przeciwko wojnom w Jugosławii, Iraku i Afganistanie. Należała do koordynatorów marszu alterglobalistycznego w 2004 r. w Warszawie.

W 2001 r. wstąpiła do Unii Pracy. Reprezentowała tę partię w "Coordinating Team" Partii Europejskich Socjalistów. W 2005 r. była wśród założycieli lewicowej organizacji Młodzi Socjaliści. Od 2006 r. była bezpartyjna. W listopadzie 2014 r. wstąpiła do Twojego Ruchu.

Z wykształcenia jest informatyczką, ukończyła też studia w zakresie zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania. Pracuje jako kanclerz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, uczelni prowadzonej przez jej ojca Jerzego Pawła Nowackiego.

Wspólnie z partnerem wychowuje dwójkę dzieci: 7-letniego Kubę i 4-letnią Zosię.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (295)