Bakteria New Dehli wykryta w szpitalu w Lublinie. Jest odporna na antybiotyki
Odporną na antybiotyki Klebsiellę pneumoniae, nazywaną superbakterią New Delhi, wykryto u pacjenta leczącego się na nefrologii szpitalu w Lublinie. Władze placówki podjęły decyzję o nieprzyjmowaniu pacjentów na oddział.
18.09.2018 14:56
Objawy charakterystyczne dla zakażonych zaobserwowano u czterech pacjentów Samodzielnego Publicznego Specjalistyczny szpitala klinicznego nr 4 (SPSK4) w Lublinie. U jednego wykryto bakterie New Delhi, u drugiego wynik był negatywny. Wyniki badań dwóch kolejnych osób nie są jeszcze znane.
- Chodzi przede wszystkim o dolegliwości żołądkowe - poinformowała "Dziennik Wschodni" Marta Podgórska, rzecznik SPSK4 w Lublinie. Władze szpitala wstrzymały przyjmowanie pacjentów na oddział nefrologiczny, ale nie mam zakazu odwiedzin.
- Pacjent, u którego potwierdzono bakterię, nadal przebywa na oddziale nefrologicznym, nie jest izolowany, bo nie ma takich wskazań w przypadku tej bakterii. Przyjmuje leki, stosujemy wzmożoną dezynfekcję - dodaje Podgórska.
Tysiące zarażonych
Szczepy bakterii New Delhi są lekooporne, bo produkują enzym rozkładający antybiotyki. Klebsiella pneumoniae mogą doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Wywołują gwałtownie przebiegające zapalenie płuc, opon mózgowych albo sepsę. Najgroźniejsze są dla dzieci i osób z obniżoną odpornością.
Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń. W ubiegłym roku i w szpitalach m.in. w Białymstoku, Poznaniu i Warszawie wybuchła epidemia, a zarażonych było ponad 2 tys. osób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl