Bagnik nadwodny. Jego ukąszenie powoduje "wędkarskiego kaca"

Bagnik nadwodny jest największym pająkiem, który występuje w Polsce. To jadowity stawonóg - jego ukąszenie może spowodować dokuczliwe objawy, przypominające skutki spożycia dużej ilości alkoholu. Jak wygląda i gdzie można go spotkać?

Bagnik nadwodny to największy pająk w Polsce. Jest jadowity
Bagnik nadwodny to największy pająk w Polsce. Jest jadowity
Źródło zdjęć: © East News | FLPA/Emanuele Biggi

05.06.2023 14:25

Bagnik nadwodny to największy pająk, który zamieszkuje Polskę. Rozpiętość jego odnóży sięga nawet 7 cm. To jadowity pajęczak, którego można spotkać podczas wiosennych i letnich przechadzek w pobliżu zbiorników wodnych.

Bagnik nadwodny. Jak wygląda? Można je spotkać nad wodą

Bagnik nadwodny (łac. Dolomedes plantarius) to duży pająk o brązowym zabarwieniu, które przecinają kremowo-białe kropki, znajdujące się na odwłoku. Jego rozmiar waha się od 1,5 do 2,2 cm (7 cm wraz z odnóżami). Samice bagników są większe od samców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jadowite pająki można spotkać w sąsiedztwie zbiorników wodnych oraz rzek, zamieszkują również podmokłe łąki i tereny bagienne. Bagniki nadwodne nie budują sieci, polując aktywnie. Głównym pokarmem tego gatunku są owady, kijanki, niewielkie ryby oraz małe żaby.

Ukąszenie Bagnika nadwodnego. Objawy "wędkarskiego kaca"

Bagnik nadwodny to pająk doskonale znany wędkarzom i osobom często wypoczywającym nad wodą. Stawonoga ciężko zauważyć - pajęczak podczas polowania zaszywa się najczęściej na brzegu, czekając na ofiarę. Co ważne, Bagnik nadwodny potrafi również poruszać się po powierzchni wody, jak i nurkować.

Choć pająki najczęściej uciekają na widok człowieka, w sytuacji zagrożenia mogą zdecydować się na atak. Ukąszenie Bagnika nadwodnego jest bolesne i ciężko się goi. "Jad powoduje silne, trwające kilka dni zatrucie organizmu, objawiające się bólem głowy, biegunką i wymiotami. Wędkarze nazywają to wędkarskim kacem" - informuje na swoim blogu entomolog, prof. Stanisław Czachorowski.

Ukąszenie pająka najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej - podaje portal abc.zdrowie.pl. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nasilenia objawów, reakcji alergicznej lub braku poprawy po kilku dniach od ugryzienia, zalecana jest wizyta u specjalisty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)