Jest bardzo groźny. Lasy Państwowe ostrzegają
Oleica krówka pojawiła się już w Polsce. Leśnicy alarmują, żeby nie denerwować i nie dotykać tego owada. Produkuje on bowiem jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.
12.05.2023 | aktual.: 18.05.2023 08:18
Sezon występowania oleicy krówki przypada na okres między kwietniem, a czerwcem. W tym roku z uwagi na zimną jesień, czas wylęgu oleicy może się jednak przesunąć. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem dotykać tych stworzeń.
Co roku w okresie wiosennym leśnicy przypominają, by nie dotykać tych owadów i ich nie denerwować. W sytuacjach stresowych oleica wydziela oleistą, żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny - kantarydynę.
To jedna z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego »porcja« może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu" — przestrzegają Lasy Państwowe.
Gdzie można spotkać niebezpiecznego owada?
Oleica krówka występuje w całej Polsce, ale nieczęsto możemy na nią natrafić. Samica oleicy składa kilka tysięcy jaj, a wyklute larwy gromadzą się w kwiatach, z których roznoszone są przez pszczoły. Przyczepiają się one bowiem do nóg tych pożytecznych owadów.
Jeśli pszczoły nie pojawią się w kwiatach, larwy po prostu giną, stąd występowanie oleicy nie należy do najczęstszych.
Jeżeli jednak uda im się dostać do gniazda pszczół, zjadają pszczele jaja, a po przekształceniu w larwy drugiego stadium, odżywiają się pyłkiem i nektarem zgromadzonym przez pszczoły.
Z tego powodu inny teren jest dla nich nieprzyjazny, dlatego gdy przyczepią się do innego niż pszczoła osobnika, również nie mają szans na przeżycie.
Źródło: lasy.gov.pl
Czytaj także: